14. 6. 2021

Life4you.cz

zprávy, cestování, lifestyle. Buďte s námi v obraze

Turisty stále neobjevený vinařský areál – Cihelka ve Vracově

Slavné a velké vinařské areály na Slovácku mnohdy svým věhlasem zastiňují ty menší. Především tam, kde jsou sklepy vinařů rozptýleny do více drobných areálů, jako je tomu třeba ve Vracově. Za stále turisty neobjevený areál lze považovat Cihelku, kde najdete na malém prostoru v bývalé rokli a obklopen vinohrady uzavřený mini areál dvaceti sklípků budovaných v 80. letech minulého století v „akci Z“. Tehdy ho stavěli svépomocí místní pro svou zálibu či rodinnou spotřebu. Dnes už tam ale sídlí i profesionální vinařství, která se vyplatí navštívit. V posledních letech už se objevují i zajímavé kulturní akce.

 

Přesvědčit o útulnosti místa se můžete už 19. a 20. června, kdy se koná Festival otevřených sklepů – Jaro na Kyjovsku a dvě z přihlášených vinařství budou návštěvníky vítat právě ve vracovské Cihelce. Bude to Vinařství pánů z Lipé a Rodinné vinařství Fridrich. Pokud vkročíte do interiéru obou těchto vinařství, žádná návštěva dalšího z tamních sklepů už vás najisto nepřekvapí. Všechny sklepy byly totiž budovány v jednotném stylu a vnitřní dispozice jsou si velmi podobné. Ze vstupní chodby vstoupíte vlevo do besední místnosti. Za chodbou najdete lisovnu a za ní prostory pro uchovávání vína. V podkrovním patře najdete buď další společenské prostory k pohoštění, nebo místo pro ubytování hostů.

Pokud o víkendu 19. a 20. června zavítáte do Vracova, můžete si užít i návštěvu známějšího vinařského areálu Baráky za městkou radnicí. V tamních historických sklepeních vás pohostí Vinařství Fridrich Vracov a Vinařství Filip Šebesta.