Aukční dům Arcimboldo uspořádal 11. dubna specializovanou aukci čínského umění a starožitností, která zaznamenala mimořádný ohlas a úspěch. Její součástí byl i historicky nejdražší svitek vydražený na českých aukcích: Rybářská vesnice v mlze a dešti od umělce Li Kche-žana, který se prodal za 13,75 miliónů korun. Dílo významného čínského autora 20. století pochází sbírek předního českého sinologa a historika umění Josefa Hejzlara (1927–2012), podobně jako svitek Košík s persimony od Čchi Paj-šʻe, který se prodal za 8,75 miliónů korun včetně aukční provize.
Aukce nabídla i další mistrovské obrazy čínského moderního malířství autorů jako jsou Čchen Šao-mej nebo Li Kchu-čchan. Nabídku doplnila kolekce mimořádně kvalitních předmětů z porcelánu a keramiky, řezeb v nefritu a jadeitu a zlacených bronzů. Celková dosažená částka vydražených položek v dubnové aukci činí 29 870 000 Kč.
„Potvrzuje se, že zájem o výtvarné umění a artefakty coronavirus nijak závažně nepoznamenal ani u nás, ani ve světě a trh funguje nadále bez větších problémů,” říká majitel aukčního domu Arcimboldo Oldřich Hejtmánek. Jeho dlouhodobě budované mezinárodní renomé, znalosti a kontakty stojí za úspěchy jak Arcimbolda, tak nové Bold Gallery, ve které se věnuje zejména zajímavým novým talentům na české výtvarné scéně. Aukční dům Arcimboldo se dlouhodobě věnuje starému umění i asiatikům, v jeho aukcích najdeme významná výtvarná díla, pozoruhodné artefakty či zajímavé solitérní drobnosti.
Li Kche-žan je jedním z nejvýznamnějších čínských malířů 20. století. Vyšel z velmi chudého prostředí, přesto dokázal vystudovat na výtvarné škole v Chang-čou a stal se učitelem. Za války žil v Čchung-čchingu a vypracoval si vlastní styl tušové malby. Od roku 1946 žil v Pekingu, kde se sblížil s malířem Čchi Paj-š’, v 50. letech vyučoval na Ústřední výtvarné akademii. Za Kulturní revoluce byl poslán na převýchovu na venkov a v malbě se vrátil až v polovině 70. let.
Více informací na www.arcimboldo.cz