14. 6. 2021

Life4you.cz

zprávy, cestování, lifestyle. Buďte s námi v obraze

Divadelní festival v Hradci Králové se letos koná v plném rozsahu

Červnový divadelní festival, který má v Hradci Králové více než pětadvacetiletou tradici, ohrožovala do poslední chvíle nepredikovatelná vládní opatření a omezení. Nakonec však současná rozvolnění umožní, aby se tradiční svátek divadla a živého umění uskutečnil sice za zpřísněných podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů. Hradec Králové tak i letos ožije divadlem v termínu od 18. do 25. června 2021!

Divadlo evropských regionů a Open Air Program vstupují do dalšího čtvrtstoletí své existence s inovovaným názvem a novou vizuální identitou, jejímž autorem je grafik Přemysl Zajíček. 26. ročník s poprvé koná pod názvem REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Nabitý osmidenní program

Festival se po roční odmlce vrací s bohatým programem, který v osmi festivalových dnech zahrne na 265 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nebudou chybět pohádky, improvizace, hudební koncerty a pestrý doprovodný program. Již tradičně své návštěvníky pohostí tři hlavní organizátoři celé akce – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt.

Zahraniční účast letos zahrnuje dvanáct souborů ze sedmi evropských zemí (Francie, Litva, Německo, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko).

V Besedě se hned v pátek 18. června představí Prešovské národní divadlo s inscenací Kramerová vs. Kramer a následné slavnostní zahájení obstará představení slovinské inscenace Medea v podání Národního divadla Maribor a režii proslulého režiséra Olivera Frljiče. První festivalový pátek se navíc vůbec celý ponese ve slovinském duchu, protože vedle mariborské činohry se v tentýž den dvěma inscenacemi představí také Loutkové divadlo Lublaň. Inscenace Sbohem bude k vidění dvakrát ve Studiu divadla Drak a rovněž dvě představení experimentální inscenace Moc budou jako epilog prvního festivalového dne uvedeny v pozdních hodinách v Rytířském sále Městské hudební síně. Ze zahraničních souborů budou moci diváci ještě zhlédnout na Hlavní scéně Klicperova divadla Vojcka v podání Litevského národního divadlave Vilniusu, a to v neděli 20. června.

V pátek 25. června opět v Klicperově divadle v rámci slavnostního zakončení bude uvedena inscenace Jak veliký je tento svět, kterou pro loutkové divadlo ve Wroclawi vytvořila hradeckým divákům důvěrně známá režijní dvojice SKUTR. V Divadle Drak se vedle zmiňovaného Loutkového divadla Lublaň představí soubor La Muett/e z francouzského Nancy, katalánské soubory Tombs Creatius a Animal Religion(všechny tři během festivalového víkendu) a dva slovenské soubory. Zatímco Nové divadlo Nitra se už v Hradci stalo pravidelným hostem a součástí festivalového programu je již potřetí, vůbec poprvé se bude moct hradeckém publikum zevrubně seznámit s tvorbou Bratislavského bábkového divadla, které během čtvrtečního a pátečního dne uvede v Draku na různých scénách hned tři své inscenace. Zahraniční část programu pak kompletují dva soubory s německou účastí. V pátek 18. června v Městské hudební síni autorská dvojice Felix Baumann (Německo) a Sean Henderson (USA) uvede inscenaci Jak věci fungují, celkem třikrát se pak od úterý do čtvrtka v Žižkových sadech se svým projektem Maps Letters Projects představí berlínská umělkyně Neïtah Janzing.

Tradiční důraz klade festival Regiony na prezentaci výrazných počinů českých regionálních scén.

Z činoherních souborů se tak diváci mohou těšit na Činoherní studio Ústí nad Labem s inscenací Pábitelé, Horácké divadlo Jihlavas inscenací Martinů – Česká rapsodie, Divadlo F. X. Šaldy s inscenací Sylva či ostravské Divadlo Petra Bezruče s Mechanickým pomerančem. V Divadle Drakse pak se svými inscenacemi představí Divadlo Lampion, Kladno, Malé divadlo, České Budějovice, Divadlo Alfa, Plzeň a Naivní divadlo Liberec. Součástí tohoto programového bloku je pak samozřejmě i prezentace významné části repertoáru pořadatelských divadel, tedy Klicperova divadla a Divadla Drak. Vedle regionálních scén se na festivalu představí také dva významné pražské soubory, Městská divadla pražská s inscenací Faust a Divadlo Pod Palmovkou s inscenací 294 statečných.

Program Regionů také vždy věnuje velkou pozornost nezávislému divadlu.

Na scénách obou pořadatelských divadel, v divadelním stanu nebo pod širým nebem se tak představí divadla X10, A studio Rubín, Meetfactory, Divadelní spolek JEDL, D21, Depresivní děti touží po penězích, Geisslers Hofcomoedianten, Studio Damúza, Buchty a loutky, LokVar, D’Epog, Vosto5, BuranTeatr, Nejhodnější medvídci s Divadlem na tahu a řada dalších. Stále větší prostor se v hradeckém festivalovém programu otevírá také souborům věnujícím se novému cirkusu či s ním hraničícím žánrům, ať už se jedná o profesionální etablované soubory jako je Cirk La Putyka, Bratři v tricku či Squadra Sua, nebo ty neprofesionální. Amatérské, neprofesionální divadlo je další nedílnou součástí programu Regionů, a to jak v podobě účasti již zavedených a respektovaných souborů, tak těch nově vzniknuvších. Pozornost amatérskému divadlu z oblasti východních Čech bude koncentrovaná ne letos speciální scéně v Novém Adalbertinu, a to ku příležitosti třiceti let od založení Volného sdružení východočeských divadelníků. Stejně tak bývá na festivalu pravidelně prezentována studentská tvorba, letos zejména v podobě řady inscenací vzniklých na pražské DAMU, včetně absolventské inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v neděli ve Studiu Beseda uvede pražské Divadlo DISK.

Pro diváky se znovu otevřou všechny tradiční scény v obou pořadatelských divadlech, v Žižkových sadech, na starém městě i jinde. Po loňské zkušenosti z pořádání mimořádného ročníku k nim však letos pro úterý 22. 6. přibude ještě Letní kino Širák. Tam se vedle odpoledního představení Kabaret Dynamitjiž zmiňovaného souboru Cirk La Putyka odehraje večer od 22 hod. livegamingový koncert kapely Zrní spojený s počítačovou hrou Hrdina.

Letošní novinkou jsou také ucelené jednodenní dramaturgické cyklytematicky propojující různé scény či žánry a témata.

Ty odstartují hned na úvod pátečním Slovinským dnem, středa 23. 6. proběhne ve znamení dystopií (inscenace R.U.R., R.U.R. 2.0, Prefaby a Mechanický pomeranč) a čtvrtek 24. 6. bude zasvěcen moderním českým dějinám (inscenace Hana, 294 statečnýcha Emil čili O Háchovi). Ve stejný den se pak ještě v Draku poběží maraton loutkářského punku za účasti těchto závodníků: LokVar, Buchty a loutky, Hza Bažant, Plata company + mir.theatre nebo divadlo b a T601. Programovou samozřejmostí je pak pestrá nabídka večerních koncertů (Zrní, Terne Čhave, Hm…, the Valentines, M’alone, Circus Brothers, Šimanský – Niesner a celá řada dalších), stejně jako bohatý program pro rodiny s dětmi, který se zdaleka neomezuje jen na scény a okolí Divadla Drak, ale zahrnuje také představení a workshopy v Žižkových sadech, na letní scéně Klicperova divadla, v Divadelním stanu, Městské hudební síni a mnoha dalších místech.

Osmidenní divadelní Regiony startují již za deset dní, a to v pátek 18. června!

festivalregiony.cz