
Pandemie koronaviru, jíž čelíme, už více než rok nepřidává na psychické pohodě nikomu. Výjimkou nejsou ani páry snažící se o početí potomka, zejména v případě využití metod asistované reprodukce. Velká psychická zátěž provází terapii i za „normálních“ okolností a je dokázáno, že až 20 % párů právě z tohoto důvodu léčbu nakonec vzdá. Také proto dlouhodobá absence možností společenského, sportovního či kulturního vyžití terapii komplikuje ještě více. Podle odbornice jsou ohroženější ženy, u kterých se rozvíjí syndrom psychického strádání.
Léčba neplodnosti je psychicky náročný proces a případné podcenění psychické nepohody může mít významný vliv na její výsledek. Nárůst potřeby psychologické intervence při léčbě neplodnosti potvrzuje i psycholožka Mgr. Jana Březinová z pražské kliniky IVF Cube, která se jako jedna z mála psychoterapeutů v České republice na léčbu neplodnosti specializuje. „Aktuální situace výrazněji zasahuje ženy, u nichž se při problémech s plodností tendence k sociální izolaci a smutkům ještě více prohlubují,“ říká J. Březinová a pokračuje: „Ženy mají přirozené sklony vztáhnout si problém na sebe a věnovat mu o to více energie. Vyhledají různé alternativní cesty, cvičení, bylinky, čímž se paradoxně ‚zacyklují‘ v problému ještě víc. Následně se u nich rozvíjí syndrom psychického strádání typického při neplodnosti.“ Ten podle odbornice v určité míře mohou prožívat všechny ženy navštěvující IVF centra. Obvykle začíná pocitem psychické nepohody, smutkem, strachem a postupně může přerůst do vážných psychických těžkostí – depresí, úzkostí, nespavosti
Psychika má vliv na úspěšnost léčby
Mezi varovné signály syndromu psychického strádání patří zejména postupné uzavírání se do sebe. Žena často nejdřív vyžaduje velkou emoční podporu od partnera, který ale mnohokrát nerozumí tomu, co se děje. Postupně upouští od aktivit, které má ráda, i od kontaktů s blízkými lidmi. Začínají jí vadit kamarádky, které jsou těhotné anebo mají děti, straní se společnosti. Nakonec má pocity, že jí nikdo nerozumí a je na vše sama. Pokud včas nevyhledá pomoc, problémy mohou vyústit do krize, nevěry či až rozpadu partnerského vztahu. „Léčba neplodnosti je psychicky náročný proces, a když se s psychickou nepohodou nepracuje, může to mít významný vliv i na výsledek terapie. Podle našich zkušeností by měla být konzultace s psychologem součástí léčby neplodnosti,“ říká J. Březinová. „O psychickou podporu může požádat kdokoli z páru, mohou přijít společně anebo každý zvlášť. Na naší klinice mají jedno sezení s psychoterapeutem pacienti v rámci ceny IVF terapie. V případě potřeby mohou sezení probíhat i on-line.“ Počet terapií se odvíjí od potřeb jednotlivce či celého páru.
Foto: @ivfCUBE