
Gely na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti nebo přírodní oleje – to vše patří v létě k nepostradatelným pomocníkům, především českých maminek a babiček. Právě tyto volně prodejné přípravky se v teplých měsících (květen–srpen) pravidelně řadí mezi nejprodávanější sezónní zboží na Lékárna.cz. Málokdo ale ví, že některé látky v těchto produktech mohou po kontaktu se slunečním zářením způsobit podráždění kůže – zejména pokud je pokožka čerstvě ošetřená, není zakrytá oblečením a chybí jí ochrana v podobě opalovacího krému alespoň se SPF 30+ a UVA ochranou.
„Existují účinné látky, které mohou zvyšovat citlivost pokožky na UV záření (fototoxickou reakci). Typicky jde o některá antihistaminika, protizánětlivé složky, přírodní výtažky nebo kyseliny běžně obsažené v kosmetice. Po jejich aplikaci je vhodné se slunci buď vyhnout, nebo kůži chránit,“ upozorňuje Mgr. Zdenka Morvai, specialistka na zdraví maminek a dětí z online poradny Lékárna.cz.
Co může vyvolat fototoxickou reakci?
Reakce se může projevit jako zarudnutí, pálení nebo svědivá vyrážka na místech, která byla současně ošetřena přípravkem a vystavena slunci. Vzácně může dojít i ke vzniku pigmentových skvrn nebo déletrvajícímu podráždění. Podle odborníků z Lékárna.cz je důležité všímat si složení přípravků a vhodně je kombinovat s pobytem na slunci.
Mezi rizikové přípravky z hlediska fotosenzitivity patří například:
- Gely a krémy proti bolesti – přípravky s ibuprofenem nebo diklofenakem mohou po aplikaci a vystavení slunci způsobit zarudnutí, pálení i vznik puchýřů.
- Parfémy a kosmetika – zejména ty s obsahem éterických olejů nebo citrusových výtažků, které patří k častým spouštěčům fototoxických reakcí.
- Kosmetika s retinolem a AHA/BHA kyselinami – zvyšují citlivost pokožky na UV záření. Používejte je pouze na noc a ráno kůži dobře omyjte.
- Třezalka tečkovaná – oblíbená bylina na zklidnění nervů, podporu spánku i hojení. Obsahuje hypericin, který ve spojení s UV zářením vyvolává podráždění nebo pigmentové změny – a to jak při vnitřním užívání (čaje, tablety), tak při lokálním použití oleje (k hojení ran, nebo poštípání hmyzem).
5 zásad, jak se chránit, když používáte přípravky s rizikem fotosenzitivní reakce:
- Nepoužívejte je těsně před pobytem na slunci.
- Ošetřená místa zakrývejte oblečením.
- Používejte opalovací krémy s SPF 30+ a UVA ochranou.
- Kosmetiku s AHA/BHA nebo retinolem používejte výhradně na noc, ráno tvář omyjte, parfém na slunce nepatří (aplikujte alespoň pod vlasy).
- Při užívání třezalky zvažte přerušení během slunných měsíců.
Nejde jen o vyrážku. Následky mohou být někdy vážné
Fototoxicita nemusí vypadat jen jako svědivá vyrážka. V závažnějších případech může dojít k hlubokým popáleninám, chronickým hyperpigmentacím, nebo tvorbě jizev. Dlouhodobé působení fotosenzitivních látek navíc může spustit i imunitně podmíněné kožní onemocnění. „Závažnější fototoxicitu mohou způsobovat především některá antibiotika. Fototoxické reakce z volně prodejných léků sice naštěstí nebývají časté, ale když k nim dojde, mohou zcela zkazit dovolenou a vyžadovat delší hojení,“ uzavírá Morvai.