14. 6. 2021

Life4you.cz

zprávy, cestování, lifestyle. Buďte s námi v obraze

Liposukce má trvalý efekt na rozdíl od lipolýzy

Při pravé ultrazvukové liposukci se jedná o operační techniku odstraňující nadbytečnou tukovou tkáň z podkožních zásob. Rozrušená tkáň se při ní odsává pomocí kanyly malého průměru, která je napojena na přístroj vyvíjející podtlak. Velkou výhodou tohoto zákroku je pak trvalý efekt jednorázové procedury, protože v dospělosti je počet tukových buněk stabilní, buňky se nemnoží, jen se mění jejich velikost.   

      
A jaký je rozdíl mezi liposukcí dříve a nyní? „Záleží samozřejmě, jaký typ liposukce se používá. Novější metody jsou šetrnější k okolním tkáním, jsou spojeny s minimálními riziky apod. V současné době se odsátí buněk kombinuje i s jemnějším způsobem jejich rozbití, odstranění a ošetření okolní tkáně. Mnohdy se stává, že laici zaměňují liposukci za lipolýzu a to je špatně, každý zákrok funguje na úplně jiných principech,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban. Liposukce zároveň není jen výsadou žen. „I když počet žen u liposukcí převažuje, nejsou výjimkou i muži, kteří si nechávají odsát nadbytečné tukové polštáře. U mužů se nejčastěji jedná o břišní stěnu, boky, zvětšená prsa (pseudogynekomasthie), podbradek apod.,“ dodává MUDr. Karel Urban.  

MUDr. Karel Urban

Důležité je rozlišovat pravou liposukci od lipolýzy. Té se někdy také říká neinvazivní ultrazvuká liposukce, což je zavádějící název. S liposukcí má totiž společného málo. Na rozdíl od liposukce, která tukové buňky extrahuje z těla ven, při lipolýze jsou tukové buňky jen rozštěpeny a musí se spálit při procesech látkové výměny. Po lipolýze je nutné na tři týdny omezit tučná a vysoce kalorická jídla a dopřát tělu lehkou aerobní zátěž. Jinak hrozí, že se tuk do buněk rychle vrátí. U liposukce takové riziko není.         

Kromě liposukce nabízí klinika Esthé celé spektrum specializovaných služeb estetické chirurgie. Podívejte se sami na https://www.esthe-plastika.cz/

Foto: Archiv klinika Esthé