Povinné nošení roušek patří k základním vládním opatřením proti šíření koronaviru v populaci. Dotýká se většiny lidí, ovšem ne každý snáší zakrytí úst a nosu dobře. Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře. Z čeho tyto problémy plynou a jak jim předcházet?
1. BOLESTI HLAVY A KRKU
„Dlouhodobé nošení roušek a respirátorů má bohužel i svá fyziologická negativa. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře. Především lidem, kteří běžně trpí migrénami, způsobuje tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje častější a intenzivnější nepříjemné stavy, a to i v případě, že mají roušku jen volně nasazenou,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Rouška či respirátor fungují efektivně právě tehdy, používají-li se správně – a to znamená mimo jiné, aby dobře přilnuly k obličeji a těsně obepnuly nos a lícní kosti. „Pak však vyvolávají souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který může přecházet až do migrén. To postihuje v první řadě zdravotníky a lidi v bezpečnostních složkách, kteří jsou vedeni k pečlivé ochraně obličeje respirátory typu FFP2 nebo FFP3. Běžná veřejnost nosí respirátory volněji, což snižuje jejich účinnost,“ dodala fyzioterapeutka.
2. ZVÝŠENÁ CITLIVOST UŠÍ
Roušky s gumičkami za uši jsou mezi Čechy hojně rozšířené, existuje ale velká skupina lidí, kteří je nesnesou. „Na uších a v jejich okolí je plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je mnoha lidem nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů. Rouška za uši může být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru ‚odstávání‘. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen,“ popsala Iva Bílková.
3. ŠPATNÉ POHYBOVÉ STEREOTYPY
Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je podle fyzioterapeutky lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. „Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem navíc snižuje úhel pohledu a nutí nás zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř. Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.
4. MĚLKÉ DÝCHÁNÍ
Správné dýchání je důležitou součástí našeho zdraví. V roušce se ovšem nedá nadechnout ani vydechnout dostatečně. To ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových dysbalancích. „Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu, z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje. Proto mohu jen doporučit dlouhé procházky v parku, v lese, spolu s blízkými členy rodiny, kdy je možné roušku sejmout, dýchat čerstvý vzduch a soustředit se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř. Chůze je zdravý pohyb, který posílí imunitní systém, uvolní namáhané svaly a podpoří správnou funkci vnitřních orgánů, to vše je ideální cesta k pevnému zdraví,“ poukázala Iva Bílková.
Cvik pro kompenzaci svalového napětí z nošení roušek:
Položte se na záda. Přiložte si ruce dlaněmi na okolí uší tak, že máte ucho mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Silně zatlačte proti lebce. Pomocí krouživých pohybů dlaní posouvejte celou kůži a svaly hlavy po lebce. V místě, kde ucítíte lehký odpor, se zastavte a provádějte menší intenzivnější kroužky. Video cviku
Zdroj:www.fyzioklinika