Rozhledna bude nasvícena dnes v podvečer do červené, zelené, bílé a černé, respektive temně modré barvy, které symbolizují vlajku Spojených arabských emirátů. Jejím autorem, který se svým návrhem v roce 1971 zvítězil, je přitom shodou okolností Abdullah Al Maainah, jenž byl až do roku 2020 velvyslancem v Česku.

Praha tímto krokem reaguje na postup Spojených arabských emirátů, které v roce 2019 obdobným způsobem nasvítily na žádost české ambasády v našich národních barvách mrakodrap v Abú Zabí a o rok později i dominantu Dubaje, věž Burdž Chalífa.

Nasvícení Petřínské rozhledny v barvách jiných států není přitom zcela ojedinělé. Loni tímto způsobem Praha podpořila protestní akce v Bělorusku nebo tak vyjádřila soustrast Rakousku po teroristických útocích ve Vídni. V letošním roce svítila rozhledna v řeckých barvách při příležitosti jejich národního dne, v květnu Praha takto symbolicky podpořila Izrael a žlutá a modrá barva zase zářily v srpnu, v den nezávislosti Ukrajiny. Mimo to se rozhledna rozsvítila i do českých barev ve dnech státních svátků nebo při příležitosti dalších významných událostí a výročí.

Foto: Tomáš Benda