
Online nakladatelská služba Pointa představila v červnu dvě seberozvojové knižní novinky. Jeskyně Aspergerů je kniha mladé autorky Blanky Holzäpfelové, které byl až v dospělosti diagnostikovaný Aspergerův syndrom. V knize autentických zážitků vypráví vystudovaná zdravotní sestra snadno uchopitelnou formou o syndromu a životě s ním pro ty, co s ním mají zkušenost i pro ty, co ho vůbec neznají. Kniha vyšla 14. 6. jako jubilejní 150. titul vydaný v Pointě. Z deprese ke štěstí je otevřená zpověď mladé autorky Dominiky Nichy Marhoul o honbě za úspěchem a následném vyhoření. Píše o tom, jak propadla depresi, ale i o tom, jak se z ní dostala a našla v životě spokojenost. Obě knihy i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.
Jeskyně Aspergerů
Autorka: Blanka Holzäpfelová
Autentické zážitky člověka s Aspergerovým syndromem. Vyprávěno vtipnou a snadno pochopitelnou formou pro kohokoliv, ať už se syndromem žije, nebo ho třeba vůbec nezná.
Žánr: seberozvojová a vzdělávací literatura
Počet stran: 88
Cena: 219 Kč
S Aspergerovým syndromem se potýká celý život, přestože jí byl diagnostikován až ve 22 letech. Vystudovaná zdravotní sestra v knize popisuje, jak diagnózu získala i složitý přechod do dospělého života, který následoval. Příběhy vycházejí z jejích vlastních vzpomínek a zážitků, ale jsou napsané tak, aby Aspergerův syndrom i jeho projevy lépe pochopili učitelé, rodiče, kamarádi i kdokoli další, kdo se s ním setká. Lidé s touto diagnózou totiž nejsou nebezpeční, šílení, ale ani nemusejí být geniální. Jsou jen trochu specifičtí – a v knize se dočtete proč.
Blanka Holzäpfelová
Je vystudovaná zdravotní sestra a celý život se potýká s Aspergerovým syndromem, který jí byl diagnostikován až ve 22 letech. Se svým manželem bydlí v městečku na Vysočině a nedávno se jí narodila dcera. Již od základní školy jí baví psaní různých povídek, scénářů a knih. Ráda se dělí o své zájmy nebo příběhy. Ve volném čase peče, ale také pěstuje bylinky. V budoucnu by ráda psala nejen autobiografie, ale i knihy tematicky zaměřené na psychologii, zdravotnictví, hudbu či zahradničení.
O čem autorka v knize píše
„Mám Aspergerův syndrom. Tato věta je druhým krokem na cestě ke společenskému zatracení. Tím prvním je to, že si s lidmi nemám co říct. Nebo oni se mnou? Když někomu vysvětluji, že trpím poruchou autistického spektra, většina lidí očekává, že se za chvilku začnu pohupovat v neviditelném rytmu nějaké zvláštní hudby. Toho se však nedočkají, a tak se postupně stávají ještě více nervózními.
To je hlavním důvodem, proč jsem napsala tuhle knihu. Mojí snahou je objasnit, že lidé s Aspergerovým syndromem nejsou vůbec tak nepoužitelní, jak se na první pohled zdají.
Knihu jsem se snažila napsat srozumitelnou formou jak pro laiky, tak i pro odborníky ze zdravotnictví. Chci přiblížit, jak je život se syndromem těžký nejen pro nás, ale i pro naše okolí, a zároveň zdůraznit, jak umí být nádherný a přinášet mnoho nevšedních zážitků. Mým cílem je, aby lidé měli možnost nahlédnout do naší hlavy a poodhalit spleť myšlenek, která bývá jen obtížně vysvětlitelná i pro naše okolí.“
Pro koho je kniha určena
Především pro lidi, kteří buď Aspergerův syndrom sami mají, nebo se s někým s touto diagnózou setkali. Pro učitele, rodiče, kamarády… Každému může přiblížit poněkud složitý, ale zároveň krásný svět lidí s touto diagnózou a jejich myšlení. Do hlavy nikomu nevidíme. I jeskyně se zdá být na první pohled temná, stačí však trocha světla, a můžeme spatřit nevídanou krásu ukrytou ve tmě.
Z deprese ke štěstí
Autorka: Dominika Nicha Marhoul
Otevřená zpověď o honbě za úspěchem a následném vyhoření. O propadnutí černým myšlenkám a depresi, ale i o procesu hledání a dosažení štěstí a spokojenosti. Příběh, který napsal život sám.
Žánr: motivační a seberozvojová literatura
Počet stran: 256
Cena: 279 Kč
Pointa.cz | Z deprese ke štěstí
Nichu po splnění snu čeká spousta nepříjemných zkušeností. Z optimistické holky, které vždycky všechno vycházelo, se ve 25 letech stává máma v depresích. V otevřeném příběhu sdílí nejen svou honbu za úspěchem a následný proces vyhoření, ale také pozdější podlehnutí černým myšlenkám a depresi.
V autobiografické knize plné emocí a zvratů autorka popisuje, jak se to vlastně celé stalo i jak se hrabala nahoru a hledala znovu své štěstí. Čeká na vás spousta myšlenek a postřehů, které po cestě nasbírala. Možná vám otevře nové obzory a pomůže pochopit nejen svět kolem, ale i sebe sama.
Dominika Nicha Marhoul
Jmenuje se Dominika, ale odmalička jí všichni říkali Nicha. Vystudovala grafický design a teď je pracující máma. Miluje zvířata a všechno živé, čtení knížek na louce i ve stínu stromu. Ráda chodí na procházky a výlety, maluje si barvičkami a taky miluje focení. Je hodně praštěná a často slyší, že je jí někde moc. Zbožňuje skákat v loužích, když prší, koukat na východ i západ slunce, cestovat a taky jen tak sedět večer a povídat si. Nejvíc si váží otevřenosti a momentů bez technologií.
O čem autorka v knize píše
„Příběh Z deprese ke štěstí je vlastně moje osobní cesta, kterou jsem za poslední roky života ušla. Beru vás tak trochu na návštěvu do své zmatené hlavy a naprosto otevřeně popisuju své myšlenky a pocity z období dospívání, vyhoření, těhotenství, smrti babičky i mých tří psích dětí, z období deprese a následného pátrání po štěstí. Vezmu vás nejen na cestu dolů na dno, ale taky vás po schodech vyvedu nahoru ke světlu. Tahle kniha je výjimečná svou silou léčit zraněné srdce i mysl a zažehnout jiskru života snad v každém z nás.“
Pro koho je kniha určena
Pro každého, kdo rád přemýšlí o životě. Je skvělá pro ty, kdo se honí za úspěchem, pro ty, kdo hledají životní štěstí a třeba jim i život sám občas připadá trochu nesmyslný. Je jak pro duše, které deprese, vyhoření a další černé myšlenky někdy skolily a hledali svou cestu nahoru. Tak i pro ty, kteří se rádi inspirují pravdivým příběhem někoho jiného, a odpočinou si tak od vlastních problémů. Je plná vesmírných okolností a náhod, ale víte, jak to je… nic v životě není náhoda.
Proč autorka knihu napsala
„Nejdřív bylo mluvení o depresích to poslední, co jsem chtěla. Jenže něco mě tlačilo to všechno sepsat. Nejprve jsem to oddalovala, jak jen jsem mohla, ale nebylo před tím kam utéct. Ten příběh asi potřeboval ven, a tak jsem se nakonec dala do psaní.
Chtělo to hodně sil, odhodlání, taky spolknutí vlastního ega a vystoupení z komfortní zóny. Byl to mazec, se takhle zranitelně otevřít lidem, které jsem nikdy neviděla. Přiznat sama sobě věci, které jsem dlouho odmítala. Vracet se do svých vlastních nočních můr a znovu svádět ten emoční boj. Ale musím říct, že každý, komu kniha alespoň trochu pomůže, mi za to všechno stojí. Čím dál víc lidí trpí depresemi a psychickými problémy. Stalo se to mně a může se to stát každému, ani člověk sám neví jak. Zjistila jsem na vlastní kůži, jaká sociální bublina panuje kolem slova deprese a dělá to pro všechny jen a jen horší. A zejména proto se o depresi snažím mluvit i na sociálních sítích, psát blog a sdílet nejen to, co jsem prožila tenkrát, ale i to, co žiju třeba teď.“