Mezinárodní varhanní festival ve svém 56. ročníku udržel vysokou úroveň a nabídl pestrost interpretů. Varhaníci Karel Martínek (CZ), Johann Vexo (FR), Giampaolo Di Rosa (IT), Franz Hauk (DE) a Linda Sítková (CZ) představili různorodou dramaturgii i pojetí varhanní hudby a ohromili Olomouc. Moravská filharmonie Olomouc tak opět otevřela novou sezonu velkolepě.
Pět koncertů v rámci Mezinárodního varhanního festivalu je tradiční kulturní událostí, která již roky zachovává své pojetí a těší se přízni a zájmu diváků. Stabilní a vysoká návštěvnost jednotlivých koncertů, bouřlivé emoce pro vystupující umělce a originální pojetí skladeb vytvořilo z festivalu i letos unikátní zážitek.
„Jsem rád, že Moravská filharmonie naplnila také v letošním roce i na půdorysu varhanního festivalu své poslání, kterým je nabídka kvalitní dramaturgie, špičkové interpretační úrovně i reflexe aktuálních trendů. Letošní varhanní festival, coby tradiční událost, která každoročně otevírá novou koncertní sezonu filharmonie, tak byl z mého pohledu skvělým začátkem sezony a zároveň také příslibem posluchačům, že pestrá nabídka kvalitní hudby je ve filharmonii čeká po celý rok. Děkuji všem, kteří festival poctili svou hojnou účastí a věřím, že se v obdobných počtech budeme setkávat i na koncertech MFO v Redutě,“ zhodnotil letošní ročník Jonáš Harman, ředitel MFO, která je pořadatelem MVF.
56. ročník MVF v programu zohlednil oslavu Roku české hudby a ve čtyřech z pěti koncertů tak diváci vyslechli skladby inspirované či věnované letošním jubilantům. Mezi nejvýraznější z nich patřila bezesporu improvizace na téma Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka v podání Giampaola di Rosy nebo improvizovaná symfonie na motivy symfonických básní „Má vlast“ Bedřicha Smetany v podání varhaníka a dramaturga festivalu Karla Martínka. Pro všechny umělce, kteří vystoupili
v Olomouci je společné, že jejich dovednost dosahuje světové úrovně a angažmá dostávají nejen napříč Evropou. Diváci v hanácké metropoli tak kromě české hudby první dva zářijové týdny zaslechli odkazy na německé romantiky, francouzské mistry, Bachovy kompozice nebo Beethovenovy klavírní sonáty.
Zázemí varhaníkům poskytla královna moravských varhan v kostele svatého Mořice. Englerovy varhany jako největší hudební nástroj v České republice svým zvukem již po staletí působí na duše posluchačů při bohoslužbách a koncertech duchovní hudby a staly se tak nedílnou součástí hudební historie města. Jinak tomu nebylo ani na letošní MVF, kdy kostel oplýval až magickou atmosférou