Pochází z Uher a první zmínky o nich jsou ze 16. století. Maďarsko je dosud považuje za národní plemeno, v Česku však patří mezi vzácná a vymírající plemena. Na první pohled je odlišitelná díky svým až jeden metr dlouhým šroubovitým rohům. Možná už tušíte, že mluvíme o ovcích domácích cápových. Pět samic tohoto vzácného středověkého plemene tento týden rozšířilo zvířecí osazenstvo táborské zoologické zahrady. Do Tábora ovce cápovy doputovaly z chomutovské zoo.
„Naši příznivci vědí, že posláním táborské zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Lidé si pod tím nejčastěji představí exotické druhy někde z pralesa, smutným faktem bohužel je, že i u nás vymírá spousta zvířat, o kterých bychom to na první pohled třeba ani neřekli. Jedním z nich je i středověké plemeno ovce cápová, kterou ministerstvo životního prostředí řadí mezi vzácná a v Česku vymírající plemena. I v Maďarsku tvoří jen pět procent populace chovaných ovcí, ministerskou vyhláškou je proto i tam chráněným původním plemenem. Jsme rádi, že i naše zoo se podílí na zachování tohoto zajímavého ovčího plemene,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Ovce domácí cápová pochází z Uher, první zmínky o ní jsou ze 16. století. Maďarsko ji považuje za národní plemeno a ministerskou vyhláškou ji zařadilo mezi chráněná původní plemena. Je charakteristická svými dlouhými rovnými kroucenými rohy, které dorůstají až metrové délky. Díky nim se tomuto plemenu říká také šrouborohá racka. Právě hustota šroubovice je dost důležitá – čím je hustší, tím je kvalitnější a cennější.
Tvar rohů také odlišuje dva současné typy – debrecínský a tatranský. Debrecínský typ má rohy vzhůru ve tvaru písmene V pod úhlem 45 stupňů, tatranskému typu rostou rohy vodorovně do stran. Beranům dorůstají 50 až 60 centimetrů, bahnicím 30 až 40 centimetrů.
Plemeno je odolné vůči nepříznivému počasí a chová se hlavně pro kvalitní vlnu, maso s malým množstvím tuku i mléko, které dává mléčným produktům specifickou chuť. Beran dává až tři kilogramy stříže, hrubší vlna přitom dosahuje délky 25 až 30 centimetrů a má tvar prstýnků. Existuje ve dvou barevných formách – černé a bílé