Prevence zdraví domácích zvířat je stejně klíčová jako prevence zdraví člověka. Čechy ale lze pochválit za starost o jejich domácí mazlíčky – na největší internetové lékárně Lékárna.cz nakupují veterinární přípravky na vitalitu svých mazlíčků s meziročním růstem o 60 % (v porovnání s rokem 2022 je tento nárůst dokonce 120 %). MVDr. Leoš Železný, externí konzultant veterinární online poradny Lékárna.cz, zdůrazňuje kromě podpory vitality i nezbytnou péči o ústní dutinu. I zde jsou čeští chovatelé obezřetní, protože v porovnání s rokem 2022 vzrostl zájem o veterinární přípravky na ústní dutinu až šestinásobně.
Leoš Železný: „Vitalita domácích mazlíčků klesá s věkem. Existují příznaky stárnutí, kterých bychom si měli všímat a začít je včas řešit. Dvě z nejčastějších jsou poruchy kloubů a syndrom kognitivních dysfunkcí, které lze zvládnout, ale ne vyléčit. U starších psů se bohužel často vyskytuje také rakovina a selhání jater.“
Změny chování, nálad, ztráta smyslů a pohyblivosti
Stárnoucí domácí miláček může vykazovat změny v chování – je méně nadšený do hry, opatrnější nebo dokonce zmatený. To může být důsledkem kognitivní dysfunkce podobné demenci u lidí. Pes také může mít náhle problém s orientací ve známém prostředí nebo může reagovat jinak na známé podněty.
Leoš Železný v tomto případě radí pro zpomalení projevů veterinární doplňky stravy: „Existují potravní doplňky pro psy, které se specializují na jednotlivé živiny, které bývají ve stravě seniorů často deficitní, nebo jejich navýšení právě oddaluje projevy demence. Některé z těchto preparátů obsahují až 60 druhů různých živin. Jedná se o látky, které posilují kardiovaskulární činnost, jaterní a kognitivní funkce, zrak a zažívací trakt, stejně jako udržení tělesné a duševní pohody starších psů. Jde o látky, jako jsou trávicí enzymy, taurin, všechny vitamíny skupiny B, fosfatidylserin, kyselina alfa-lipoová, L-glutamin, koenzym Q10, extrakt z hroznových jader, extrakt z mléka bodláku, výtažek z borůvek a mnoho dalších. V běžných krmivech se tyto speciální doplňky většinou nevyskytují, takže jejich doplnění na oddálení nebo zmírnění projevů demence se dá jen doporučit.“
Stejně tak se mohou objevit problémy s pohyblivostí kvůli opotřebení kloubů. Starší psi potřebují podle odborníka přizpůsobit svůj režim – více krátkých procházek místo dlouhých a náročných výletů. Zdraví kloubů a zlepšení celkového komfortu zvířete mohou také podpořit doplňky stravy s kolagenem, vitamínem C, kyselinou hyaluronovou.
Malé problémy, velké následky
Zdraví zubů je klíčovým faktorem, který ovlivňuje celkový zdravotní stav psů, zejména těch starších. Veterinář upozorňuje, že infikované dásně nebo zubní kámen mohou způsobit nejen bolest a ztrátu chuti k jídlu, ale také vážné infekce, které se mohou rozšířit do krevního oběhu. Pravidelná péče o zuby by proto měla být součástí prevence, a to již v mládí. „S tím souvisí i strava. Váha psa může v důsledku snížené aktivity buď stoupat, nebo naopak klesat. Je důležité pravidelně sledovat váhu vašeho mazlíčka a přizpůsobit tomu jeho jídelníček a pohybové aktivity,“ říká Leoš Železný.
Psi – naši věrní společníciKdo by neznal tu nehynoucí lásku a věrnost, kterou nám psi dokážou projevit? Ale věděli jste, že psi jsou mnohem víc než jen roztomilí mazlíčci? Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa našich psích přátel a odhalit některé zajímavosti, které možná ještě neznáte.Jak si užít podzim s naším čtyřnohým kamarádemPodzim je nádherné roční období, které přináší nejen barevné listí a příjemné teploty, ale také nové výzvy pro naše čtyřnohé miláčky. Abychom si toto období užili naplno společně, je důležité věnovat pozornost několika důležitým aspektům péče o naše psy.