Také naši chlupatí čtyřnozí přátelé mohou trpět zejména na podzim nachlazením. Ani zvířatům se totiž nevyhýbá oslabení imunity, které jde ruku v ruce s chladnějším a sychravým počasím, menším množstvím slunečního svitu a větší koncentrací virů v uzavřených prostorách, kde trávíme více času. Společně s MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. ze Super zoo veterina vám přinášíme několik tipů, na co si dát pozor.
Mezi nejčastější respirační onemocnění psů patří psincový kašel, který můžeme znát také pod názvem kotcový kašel. Odborně se označuje jako infekční laryngotracheitida. Toto virové onemocnění se přenáší zejména v místech, kde váš chlupáč přijde do kontaktu s větším množstvím jiných psů, například v parku nebo na cvičáku. Inkubační doba psincového kašle je jeden až tři dny, během kterých se projeví příznaky, jako jsou výtok z očí a nosu, kýchání a dráždivý, ostrý kašel nebo dokonce záchvaty kašle, které vypadají, jako by se pes dávil.
Léčba psincového kašle
Vašeho psa by měl v takovém případě vždy vyšetřit veterinář tak, aby mohl stanovit diagnózu a odpovídající léčbu. „Pokud jde skutečně o psincový kašel, není naštěstí léčba nijak složitá – důležité je podpořit imunitu, případně usnadnit vykašlávaní dle charakteru kašle. Ve většině případů můžeme podávat jitrocelový sirup a psovi je potřeba poskytnout klidový režim. Onemocnění a jeho průběh je důležité pozorovat, protože při vážnějším stavu může být nutná léčba antibiotiky. Věnujte také pozornost tomu, jak dlouho kašel trvá, a jaký má charakter, případně sledujte přítomnost hlenu nebo sekretu. Pokud se stav nelepší, nevyčkávejte a poraďte se s veterinářem,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.
Imunitu vašeho mazlíčka doporučujeme během léčby podpořit vitamínovými přípravky a doplňky, které seženete například v prodejnách chovatelských potřeb Super zoo. Při onemocnění je potřeba zmírnit projevy, a proto je vhodné podávání echinacei pro zklidnění podrážděného hrtanu. Dále můžete zvolit také doplňky se zelenou řasou spirulinou, která obsahuje potřebný komplex vitaminů a posiluje funkci imunitního systému. Případně vyzkoušejte pivovarské kvasnice, které především vyživují srst a kůži. Díky bohatému zdroji probiotik napomáhají také správnému zažívání, především v období rekonvalescence. Velmi oblíbeným doplňkem pro psy a kočky je lososový olej, který posiluje imunitní systém a potlačuje chronické záněty.
Nezapomeňte na očkování
Proti psincovému kašli můžete svého psa nechat očkovat. Často to vyžadují například psí školky nebo hotely, kde je kvůli většímu množství psů pohromadě riziko nákazy vyšší. „Vakcína nechrání psy 100%, protože onemocnění způsobují různé druhy virů a bakterií, a očkování je tak účinné jen proti části z nich. Vakcinace ale i tak může snížit riziko nachlazení a zkrátit pak dobu léčby,“ uzavírá MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.
Jak na kočičí rýmu?
Na nemoci z nachlazení mohou v chladném období trpět také kočky. Kvůli projevům se onemocnění říká kočičí rýma, i když zahrnuje komplex různých původců nemoci. Mezi nejčastější projevy patří nadměrné slinění, slzení, zánět spojivek, kýchání, rýma, zánět dutin nebo také výskyt vředů v tlamičce. Tyto projevy může doprovázet také nechutenství, únava, spavost, zrychlený dech či kašel.
„Zvláštní pozornost věnujte projevům tohoto onemocnění u koťat nebo u starších koček, protože u nich může být kočičí rýma život ohrožující infekcí. Podobné je to v případě oslabeného organismu kočky, například pokud jsou podvyživené, po úrazu nebo delší nemoci. Pokud v těchto případech zpozorujete příznaky kočičí rýmy, neváhejte kontaktovat veterináře, aby vám doporučil správnou léčbu,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.
Léčbu kočičí rýmy určitě můžete podpořit dostatečným pitným režimem a zajištěním klidného prostředí. „Dbejte na to, abyste své kočce umožnili trvalý přístup k čerstvé vodě a průběžně kontrolujte její pitný režim. Pokud nepije, je nutné doplnit tekutiny podáním vodnatější stravy, například masového pyré. Případně zkuste kočce nabídnout možnost napít se z tekoucího zdroje, tedy vodovodního kohoutku nebo fontány pro kočky,“ radí MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. Váš kočičí mazlíček bude k léčbě potřebovat také odpočinek na klidném místě, ideálně, pokud bude pelíšek umístěn tam, kde kočku nebudou rušit další členové domácnosti. Prostředí by mělo mít spíše tlumené světlo, například zatažené žaluzie, a snažte se omezit hluk v domácnosti.
Pokud chcete kočičí rýmě předcházet, můžete dát svou kočku očkovat, avšak podobně jako u psa, vakcína nezabrání nákaze ve 100 % případů. Chrání totiž jen proti některým virům a bakteriím. Pomůže však snížit klinické příznaky onemocnění.