Safe Spaces International je výstava představující hluboce osobní příběhy žen, které přežily domácí násilí – fyzické i psychické. Art Connect Society (ACS) nabízí útočiště pro umění, jehož cílem je nejen nastolovat bolestivá témata, ale také vytvářet prostor pro uzdravení, solidaritu a naději. Každé vystavené dílo nese zásadní poselství: nejste sami.
Feministické hnutí, které stálo u zrodu kolektivního i individuálního úsilí o práva žen, bojovalo proti mlčení obklopujícímu ženské zkušenosti s násilím po celá staletí s významným dopadem. Od roku 1990 provedla Česká republika významné právní reformy, včetně antidiskriminačního zákona (2009) a revize trestního zákoníku (2010), které posílily ochranu proti domácímu násilí, stejně jako zřízení specializovaných soudů a podpůrných služeb pro oběti. Tyto změny odrážejí závazek země podporovat rovnost žen a mužů a řešit násilí na ženách.
Navzdory těmto pokrokům je před námi ještě mnoho práce. V červenci 2023 hlasovala Poslanecká sněmovna České republiky proti ratifikaci Istanbulské úmluvy, významné smlouvy zaměřené na prevenci a boj proti násilí na ženách a domácímu násilí. Neratifikace této úmluvy zbrzdila úsilí o posílení právní ochrany a podpory žen, které čelí násilí. Násilí na ženách v rodinách a vztazích bylo dlouho bagatelizováno a marginalizováno.
Bezpečný prostor se stal klíčovým pojmem našeho hnutí – místem, kde mohou ženy mluvit o svých zkušenostech bez obav z odsouzení. Mlčení není řešením, společným hlasem se můžeme posunout vpřed.
Závazným prvkem našeho úsilí je projekt 100 ŽEN, který symbolizuje naše společenství žen, matek a pečovatelek. Naše instalace, kolektivní protest proti často skrytým zkušenostem, vás vyzývá, abyste byli přítomni a podělili se o svůj příběh. Zatímco památník se svíčkami uctívá jak oběti domácího násilí, tak části nás samých, které si přejeme znovu získat, slouží jako připomínka naší cesty ke klidnějšímu a spokojenějšímu životu. Každé světlo otevírá oči a připomíná nám, že spojit se s těmito bolestnými pravdami neznamená, že jste sami; naopak, společné setkání může podpořit sílu v solidaritě a posílit nás, abychom vytvořili smysluplnou změnu v našich životech.
Interaktivní exponáty SAFE SPACES vedou ostatní k tomu, aby se otevřeli, sdíleli, propojili a proměnili způsob, jakým se pohybujeme světem. Cílem každého uměleckého díla je vytvořit útočiště – místo, kde se trauma může proměnit v sílu a kde se každá žena může cítit bezpečně. V dílech vybraných mezinárodních umělců se umění stává nástrojem k uzdravení, místem, kde se sdílí to, co prožíváme, čemu věříme a co známe.
Zásadní jsou platformy podpory, a to nejen prostřednictvím umění, ale i praktické pomoci. Centrum ROSA PRO ŽENY, kterému bude věnován výtěžek z prodeje děl, bylo založeno v roce 1993. Rosa již více než tři desetiletí poskytuje základní služby ženám, které zažívají zneužívání nebo násilí v rodině, a to prostřednictvím komplexních sociálních služeb přizpůsobených komplexním potřebám žen v nouzi, včetně poradny, krizového centra a azylového domu s důvěrnou adresou.
Výstava SAFE SPACES je nejen uměleckou prezentací, ale také aktem solidarity, který nám připomíná, že všechny ženy mají právo na bezpečí – fyzické, emocionální i psychické. Společně můžeme prolomit kruh násilí a vzbudit naději na lepší budoucnost.
FEATURING
Ellen Burgin (USA), Ellie Shipman (UK), Sandra Carvajal (DE/CZ), Renee Kuharchuk (USA), Cecile Filipe (FR/PT), Andrea Ehret (SK/CZ), Valentine Svihalek (USA/BE), Isadora Stowe (USA), Paulina Ree (NO/EC), Lucie Svoboda (CZ), Laura Hanganu (IT/ROU), Oleksandra Yelnik (UA), Elishabeth Handelsby (NO), Nicol Francis Hendruk (USA/CZ), Helena Lněničková (CZ), Sofia Bejblíková (SK/CZ), Montserrat Serra Nonell (ES), Yvonne Vácha-Mane (CZ/SN), Randi Matushevitz (USA), Hana Nemecková (CZ), Klára Šiška (CZ), Lenka Daviesova (CZ/UK), Lenka Kozlikova (CZ), Klára Langrová (CZ), Kristi Lei (USA), Jana Drdácká (CZ)