Svatý Martin na bílém koni v pondělí ještě nepřijel. Možná čekal na lepší odvoz. V táborské zoologické zahradě by mohl nahradit bílého koně bílým lvem. Tento nový přírůstek táborské zoo se v novém domově společně se svou partnerkou lvicí Aishou teprve rozkoukává. Protože lvi původem pochází z nejteplejších míst světa, nejvíce času nyní tráví uvnitř svých ubikací na komfortních vytápěných palandách. Přesto jim zvědavost nedala a i v těchto chladných dnech se lví pár vydal na prohlídku rozlehlého výběhu, který zoo postavila speciálně pro ně. Obhlídka dopadla dobře, oba lvi vypadali velmi spokojeně. Venku se ale příliš nezdrželi. Přece jen teplo domova ani krásný, leč chladný výhled, nenahradí.
Bílý lev je extrémně vzácný, ve volné přírodě jich podle organizace Global White Lion Protection Trust aktuálně žije méně než 13 jedinců. Vyskytují se na jediném místě planety – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. O něco větší počet bílých lvů žije v zoologických zahradách po celém světě. Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou leucismus.
Africké domorodé kmeny bílé lvy po staletí považují za hvězdné bytosti, které jsou darem od bohů. Věří, že jim mají zajistit mír a prosperitu. Vědci v jejich skutečnou existenci dlouho nevěřili a považovali je jen za součást legend afrických domorodců. První popsané pozorování bílého lva pochází až z roku 1938, dlouho však bylo zpochybňováno. Poprvé vyfocen byl dokonce až v sedmdesátých letech minulého století.
Vědci jejich extrémní vzácnost nejprve vysvětlovali tím, že jsou vůči běžně zbarveným lvům v nevýhodě. Teprve nedávno se ukázalo, že opak je pravdou, protože ve světlých písčitých oblastech jižní Afriky jsou maskovaní mnohem lépe. Ani to je ale neuchránilo od smutného osudu mnoha jiných živočišných druhů. Kvůli jejich výjimečnosti se na ně zaměřili pytláci toužící po mimořádné trofeji. Od roku 1994 tak nebyl ve volné přírodě spatřen ani jeden bílý lev a byli tak považováni za ve volné přírodě vyhynulé. To se změnilo až po zahájení jejich návratu do přírody v roce 2004, první bílá lvíčata se díky tomu v rezervaci Timbavati narodila už o dva roky později. V roce 2014 se poprvé objevila také v sousedním Krugerově národním parku. Přesto stále žije více bílých lvů v zoologických zahradách než ve volné přírodě.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je v listopadu pro veřejnost otevřená o víkendech od 9:00 do 16:00.
Foto: Martin Ondruch