S přibývajícími roky si začínáme všímat, že svět kolem nás možná není tak ostrý, jako býval. Čtení drobných písmen na obalech potravin, práce u počítače nebo třeba řízení v noci nám může dělat čím dál tím větší potíže. Oční problémy po čtyřicítce nejsou ničím neobvyklým – patří k přirozenému procesu stárnutí. Dobrou zprávou ale je, že existuje mnoho způsobů, jak o svůj zrak pečovat, aby vám co nejdéle dobře sloužil. Pojďme se podívat na několik tipů, jak své oči chránit a udržet je ve formě.
Lámání chleba
V druhé polovině života začne lidská čočka ztrácet schopnost akomodovat na blízkou vzdálenost. A právě 40 se uvádí jako věk, kdy se začíná „lámat chleba“. Presbyopie neboli vetchozrakost je sice přirozená, nicméně nepříjemná oční vada. A proto čekat, až udeří naplno, rozhodně není tou nejlepší strategií! „Některým ze závažných očních onemocnění, které vedou k nevratnému poškození zraku, se dá předejít, a to jen díky včasné diagnostice a následné léčbě. A k tomu právě slouží pravidelné preventivní prohlídky, a to i tehdy, kdy člověk žádný problém nepociťuje,“ říká Andrea Janeková, odborná oční lékařka Očního centra Praha. Očního lékaře bychom měli navštívit minimálně jednou za dva roky.
Dioptrické brýle nestačí – nezapomínejte na sluneční, a to především na horách
Často myslíme na to, že si musíme nechat změřit dioptrie a pořídit kvalitní brýle, ale už zapomínáme na důležitost ochrany před sluncem. Sluneční brýle by měly být součástí každodenní výbavy, a to nejen v létě. Slyšeli jste už o takzvané sněžné slepotě? Jedná se o zánětlivé onemocněná, kdy se oči spálí sluncem. Většinou tento zánět sám odezní, ale může mít i dlouhodobější následky. Sníh totiž odráží až 88 % UV paprsků, což jejich intenzitu výrazně zvyšuje. Pokud se navíc nacházíme ve vyšší nadmořské výšce, intenzita je o to silnější. Každých 100 metrů nadmořské výšky intenzita UV záření stoupá o přibližně 12 %. Mějte proto na paměti, že zejména na dovolené v horách je nezbytné chránit se slunečními brýlemi.
Pomozte si umělými slzami
Dlouhé hodiny před monitorem nebo telefonem často vedou k unaveným, suchým očím a rozmazanému vidění. Tento problém nemusí souviset pouze s technologiemi, svoji roli hraje právě i věk! Po čtyřicítce se přirozeně snižuje tvorba slzného filmu, což často způsobuje pocit suchých očí. U žen může být tvorba povlaku navíc ovlivněna hormonálními změnami a menopauzou. Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě umělých slz. Vsadit můžete na extrakt ze světlíku lékařského, který příznivě působí při únavě očí a na kyselinu hyaluronovou, která je příjemně osvěží a zvlhčí. Při počátečním preventivním používání jsou dobré například oční kapky Hylo Fresh, které obě látky obsahují.
A opravdu není pravda, že používání umělých slz dlouhodobě oči vysuší… Protože i s tímto tvrzením už jsme se setkali. Naopak pravidelné zvlhčování očí kapkami funguje jako prevence proti zhoršení zraku způsobeného dlouhým vysedáváním u obrazovky.
Zdravá strava = zázrak na všechno
To, že je zdravá strava plná vitamínů a minerálů důležitá pro celé tělo, není žádným překvapením. Málokdo si ale uvědomuje, jak velký vliv má na náš zrak. Vitamíny A, C a E, spolu s minerály jako je zinek a antioxidanty, jako lutein, mohou výrazně přispět k prevenci očních onemocnění. Zahrnout do jídelníčku mrkev, špenát, červenou papriku, ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny nebo vejce je krok správným směrem. Pokud máte pochybnosti, zda jíte dostatek těchto pro oči prospěšných potravin, zkuste sáhnout po doplňcích stravy. Ty mohou pomoci zpomalit zhoršování zraku a podpořit jeho zdraví.
Oční jóga
Věděli jste, že stejně jako tělo můžete cvičit i své oči? Oční jóga je skvělý způsob, jak si udržet oční svaly v kondici a zlepšit schopnost ostřit. Stačí denně věnovat jednoduchým cvikům pár minut.
Zaostřování: Vyberte si předmět blízko sebe a jeden vzdálený. Střídavě na ně zaostřujte, tím posilujete svaly, které řídí ostrost zraku. Vždy se na každý předmět soustřeďte 5 sekund a celkem pětkrát opakujte.
Pohyb očima: Sedněte si pohodlně, a aniž byste hýbali hlavou, pomalu pohybujte očima ze strany na stranu, nahoru a dolů. Tento cvik pomáhá uvolnit napětí a zlepšuje koordinaci očí.
Mrkání: Je důležité oči zvlhčovat a často s nimi mrkat. Slzy odplavují z očí nečistoty a také vyživují rohovku.
Kroužení očima: Pomalu kružte očima nejprve ve směru hodinových ručiček, poté opačným směrem. Tento cvik zlepšuje prokrvení a flexibilitu očních svalů.
Zdroj: Hylo, fyzioklinika.cz, OCP