Tradičním novoročním obědem bývá čočka nakyselo s kouskem uzeného. Ale co malá obměna tradice? Čočku v menu zakomponujte do předkrmu nebo polévky. A jako druhý chod servírujte pokrm z masa. Ne však ledasjakého – mělo by jít o maso zvířat, která se chovala ve chlévě, aby se blahobyt držel doma. Zvlášť pak vepřík dokáže domácnosti podle tradic přinést štěstí.
„Čočku určitě nevynechávejte, protože rodině přináší prosperitu a peníze. Ale to neznamená, že si ji musíte dopřát nutně jako hlavní chod. Nejvíce asi v tomto směru fandím vepřovému. Rakušané a Maďaři typicky na novoroční oběd servírují vepřovou pečeni, protože podle jejich zvyklostí přináší vepř štěstí a je symbolem pokroku – nikdy nejde vzad, vždy jen vpřed. Zato bych nedoporučoval podávat rybu, drůbež nebo rychlé běžce jako zajíc či králík. Jednoduše proto, aby štěstí z domu neuplavalo, neuletělo a neuteklo. Zvířata chovaná ve chlévě naopak znamenají stabilitu,“ říká k tradicím Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti Knedlíky Láznička.
Recept: Vepřová pečínka se špaldovým knedlíkem
Suroviny:
Na vepřovou pečínku:
- 1,5 kg vepřového masa (může být plecko, pečeně i krkovice nebo kolínko)
- 300 ml černého piva
- 200 ml vody
- 150 g celeru
- 2 cibule
- 2 mrkve
- Sůl a pepř
- 1-2 lžičky škrobové moučky
Špaldové knedlíky:
- 130 g hrubě mleté celozrnné špaldové mouky
- 250 ml mléka
- 1 vejce
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 1 celozrnný rohlík
- Sůl
- pažitka
Postup:
Příprava masa:
- Maso omyjeme a očistíme. Pokud budete připravovat koleno, udělejte do kůže zářezy, ale neprokrojkte až do masa. Potřete solí a pepřem a vložte do pekáčku. Troubu předehřejte na 200 °C.
- Cibuli, celer a mrkev očistěte a nakrájejte na kostičky. Rozložte je kolem vepřového do pekáče, přilijte 200 ml vody, polovinu piva a vložte do vyhřáté trouby. Pečte hodinu a půl. Během pečení maso často podlévejte a obracejte.
- Upečené maso přesuňte z pekáčku na rošt, šťávu slijte a zatím dejte stranou. Maso vraťte na roštu zpět do trouby a přepněte na gril a 15 minut opékejte při vyšší teplotě. Během opékání potírejte pivem a pečte, dokud se nevytvoří křupavá kůrčička.
- Vypečenou šťávu provařte, přelijte přes cedník a případně odstraňte přebytečný tuk. Vmíchejte škrobovou moučku, a ještě jednou nechte projít varem. Dochuťte solí a pepřem.
Příprava knedlíku:
- Celozrnný rohlík nakrájejte na kostičky. Vajíčko rozklepněte a oddělte bílek a žloutek. Bílek vyšlehejte na tuhý sníh a zatím odložte.
- Žloutek rozkvedlejte v mléce a nalijte na nakrájené pečivo. Chvilku nechte nasáknout. Přisypejte mouku smíchanou se solí a práškem do pečiva, nakrájenou pažitku a propracujte. Nakonec do těsta jemně zamíchejte bílkový sníh.
- Z těsta vytvarujte dva knedlíky a vařte 20 minut v páře nebo ve vodě.
Tip šéfkuchaře:
„Špaldový knedlík půjde dobře připravit i v hrnkové variantě. Dva pevné hrnky bez zabolení dobře vymažte, můžete použít olej či sádlo. Naplňte je těstem zhruba do dvou třetin a postavte do hrnce s vodou tak, aby hladina sahala do poloviny výšky hrnečků. Vařte 30 minut pod pokličkou,“ doporučuje Petr Kosiner.
Další tipy na knedlíkové přílohy k novoročnímu menu najdete ve Velké knedlíkové kuchařce, kterou můžete až do 20. 12. 2024 pořídit s jedinečnou vánoční slevou 44 %. Stačí při nákupu na webu kuchařky v košíku zadat slevový kód *Vanoce24. V rámci jedné objednávky takto můžete zakoupit až tři výtisky kuchařky.