To, že máme v ČR drahý mobilní internet, není žádným tajemstvím. Loňská data ale ukázala nepříjemnou pravdu. K negativnímu unijnímu prvenství nám chybí už jen krůček. Dražší internet má v tuto chvíli jen Lotyšsko, rozdíl tam ale není příliš velký. Jedny z nejdražších dat máme dokonce i v celosvětovém srovnání.
„Drahá data jsou předmětem diskuzí už pěkně dlouho. Aby také ne, stačí vyjet třeba k našim rakouským sousedům a ceny mobilního internetu jsou několikanásobně nižší. Za 1 GB tady v loňském roce platili 0,47 eur, tedy necelých 12 Kč. O Itálii, kam každoročně míří tisíce Čechů na letní i zimní dovolenou, vůbec nemluvě. S místní SIM kartou můžete mít 1 GB internetu za pouhých 0,08 eur, tedy asi za dvě koruny. Když to porovnáme s našimi 70,95 Kč za 1 GB internetu, je to vskutku smutný pohled,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Ze zemí Evropské unie už je dráž jen v Lotyšsku, kde místní platí za 1 GB internetu tři eura, tedy jen o pár korun víc než my. Všichni ostatní jsou na tom alespoň trochu lépe. Předběhly nás už i ty země, ve kterých ještě před pár lety bylo dráž, třeba Řecko nebo Maďarsko. Vyplývá to z údajů, která loni od června do září sbíral britský server Cable.co.uk. Do srovnání zařadil více než 5600 tarifů z celého světa. Česko se umístilo na neveselém 193. místě z celkových 237. K 17. 7. 2023, kdy měření proběhlo, se u nás dal sehnat nejlevnější 1 GB internetu za 19,97 Kč, ten nejdražší naopak vyšel na neuvěřitelných 349 Kč. Jen pro zajímavost, celosvětový průměr se zastavil na hodnotě 0,46 dolaru, jen lehce tedy přesáhl hranici deseti korun. V Česku jsme se tak dostali téměř na sedminásobek.
Ceny se snížily, ale žádná sláva to pořád není
„Ačkoli jsou české ceny vysoko nad průměrem regionu i celého světa, dobrou zprávou je, že průběžně klesají. Ano, v předchozích letech bylo skutečně ještě hůř. V roce 2022 to bylo v průměru lehce přes 90 Kč, v roce 2021 dokonce cena za 1 GB vyšplhala téměř ke 200 Kč. Snížení je tedy poměrně výrazné, v porovnání s ostatními zeměmi to jde ovšem až moc pomalu,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Právní úprava telekomunikační novely
Ke snížení cen částečně přispěla právní úprava telekomunikační novely platná od 1. dubna 2020, která umožnila přechod k jinému operátorovi bez smluvních pokut. U smlouvy na dobu určitou stačí, když od podepsání uplynuly alespoň tři měsíce, smlouvu na dobu neurčitou pak můžete vypovědět kdykoli. Operátoři se tak zkrátka musí o něco víc snažit, i když si to ne vždy uvědomují. S cenou sice mohou hýbat poměrně flexibilně, nabídka na mnohem výhodnější tarif většinou přichází až ve chvíli, kdy se rozhodnete odejít ke konkurenci.
Jak na výhodnější tarif
„Cestou k výhodnějšímu tarifu je pravidelné porovnávání nabídek, protože na trhu najdeme desítky různých nabídek od trojice hlavních i řady virtuálních operátorů. Často se stává, že platíte za něco, co ve skutečnosti vůbec nevyužíváte. Třeba pokud nevoláte ani neposíláte zprávy, ale jde vám jen o internet, může být výhodnější variantou některý z datových tarifů. Vyzkoušejte naši kalkulačku a najděte si nejlepší nabídku na míru, aktuálně operátoři nabízejí různé vánoční balíčky a slevy. Existuje i řada podpultových nabídek, ke kterým se můžete společně dostat s experty z Kalkulátor.cz. Ty vám pak ušetří i několik set korun,“ dodává Martin Thienel.