Dokumentární film Ta druhá režisérky Marie-Magdaleny Kochové, inspirovaný osobní zkušeností, přináší intimní pohled na život tzv. skleněných dětí – sourozenců dětí se zdravotním znevýhodněním či speciálními potřebami. Snímek, který sklidil nadšené ohlasy na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary i dalších prestižních festivalech, vstoupí do českých kin 20. března 2025 pod hlavičkou společnosti Artcam. Tvůrci filmu iniciovali výzkum zaměřený na potřeby skleněných dětí, do kterého se sourozenci mohou ještě do15. prosince zapojit. Každý vyplněný dotazník přispěje k tomu, aby společnost lépe porozuměla, co tyto děti prožívají a potřebují. Vyplnit dotazník nezabere déle než 15 minut a je k nalezení zde.
Mezinárodní úspěchy
Film sleduje osmnáctiletou Johanu, která během svého maturitního roku hledá rovnováhu mezi rodinnými povinnostmi a touhou po vlastní svobodě. Ta druhá byla uvedena v sekci Zvláštní uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získala nadšené ohlasy diváků i odborníků. Po mezinárodní premiéře na největším asijském filmovém festivalu v jihokorejském Busanu byla uvedena také na festivalu DOK Leipzig, kde získala cenu MDR za výjimečný východoevropský dokument. Porota o snímku uvedla: „Film nás zaujal intimním obrazem rodinného života. Blízkost hlavních postav v kombinaci s úžasnými vedlejšími postavami a jasnou režijní vizí vyústily v dojemný a k zamyšlení provokující příběh o neviditelných rolích v rodině.“
Režisérka dává hlas neviditelným
„Jako sourozenkyně sestry se speciálními potřebami jsem vyrůstala v prostředí plném lásky, ale i velkých očekávání. Tento film jsem natočila, abych dala hlas těm, kteří se často cítí neviditelní,“ vysvětluje režisérka Marie-Magdalena Kochová. Film vznikal téměř pět let observační metodou a přináší autentický pohled na křehké období dospívání, kde se pocit zodpovědnosti střetává s touhou po nezávislosti.
Zapojte se i vy do průzkumu
Ambicí snímku Ta druhá je v českém prostředí naplno otevřít diskuzi o dosud přehlížených skleněných dětech a obecně o nedostatečné podpoře rodin s dětmi se zdravotním znevýhodněním. Zatímco programy, které se detailně věnují pomoci skleněným dětem, od terapeutických skupin přes didaktické materiály až po konkrétní individuální poradenství, běží v již celé řadě evropských zemí, v České republice dosud obdobně soustředěné iniciativy chybí a chybí i potřebné informace a data, o které by se případně mohly opřít. Tvůrci proto iniciovali vznik průzkumu zaměřeného na výzvy a potřeby skleněných dětí, který v současnosti realizuje Katedra sociologie FF UK pod záštitou filmu Ta druhá a organizace NAUTIS. „Chceme lépe pochopit, čemu tito sourozenci čelí, a najít cesty, jak jim i jejich rodinám pomoci,“ doplňuje režisérka. Výsledky výzkumu budou zveřejněny zkraje roku 2025 a poslouží jako základ pro odbornou i veřejnou diskuzi. Do 15. prosince probíhá sběr dat prostřednictvím dotazníkového šetření, kterého se může zúčastnit každý sourozenec dítěte se speciálními potřebami starší 15 let.
Premiéra filmu v českých kinech se uskuteční 20. března 2025. Film vznikl v produkci m3 films (Vít Poláček, Petr Kubica, Aleš Hudský) a Barbory Drtílkové ve spolupráci s Guča Films, Českou televizí a FAMU. Jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie, Nadační fond Abakus, Audiovizuálny fond a Moravskoslezský kraj.
SYNOPSE
Osmnáctiletá Johana chce pryč z rodného maloměsta. Touží složit maturitu a odejít studovat na vysokou. Poslední rok střední školy pro ni ale představuje náročnější období než pro její spolužáky. Ve své rodině má totiž nezastupitelnou roli – denně pomáhá s péčí o mladší hendikepovanou sestru. Přes veškerou lásku se musí vymanit z očekávání všech, najít vlastní prostor a opustit stín své sestry. Johana je tzv. skleněné dítě, nezáměrně přehlížená přetíženými rodiči i světem. Zvládne překonat pochybnosti i pocit viny a dovolí si, jako ta druhá, dát sebe na první místo? Observační dokumentární film přibližuje dlouhodobě opomíjené téma zdravých sourozenců v rodinách pečujících o děti se speciálními potřebami. Tento intimní snímek tak dává hlas všem, kteří se někdy cítili jako ti druzí.