Rada hl. m. Prahy rozhodla o uspořádání dvoukolové soutěže, jejímž cílem bude návrh na obnovu slavnostního osvětlení v areálu Národní kulturní památky Vyšehrad. Tomuto kroku bude ještě předcházet zřízení pracovní skupiny, která připraví zadání soutěže. Celý projekt je plánován v úzké spolupráci s příspěvkovou organizací hlavního města Národní kulturní památka Vyšehrad a se společností Technologie hl. m. Prahy, která je správcem veřejného osvětlení v hlavním městě.
„Těším se, že nové slavnostní osvětlení přinese nejen estetickou hodnotu pro samotný Vyšehrad, který tak nádherně světelně ožije, ale že tím také pomůžeme do budoucna propagaci místních kulturních akcí. Vyšehrad, jakožto symbol naší historie, si zaslouží moderní přístup, který respektuje památkovou hodnotu a zároveň klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Tato iniciativa ukazuje, že je to možné a že lze propojením tradice s inovacemi posílit kulturní identitu Prahy. Osvětlení bude technologicky nastavené tak, aby hrad kvalitně nasvítilo, ale zároveň co nejméně zatížilo místní volně žijící živočichy,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví a péči o zvířata.
V rámci plánované obnovy slavnostního osvětlení a souvisejících úprav veřejného osvětlení Národní kulturní památky Vyšehrad má v první řadě vzniknout pracovní skupina, která bude mít za cíl formulovat a schválit zadání pro dvoukolovou soutěž. Tu následně uspořádá správce veřejného osvětlení v metropoli, společnost Technologie hl. m. Prahy.
Důvodem zamýšlené obnovy je skutečnost, že stávající slavnostní osvětlení je technologicky i morálně přežité a z památkového hlediska nevhodné. Jeho pravidelná údržba je s ohledem na zastaralost jednotlivých komponent náročná a nehospodárná, stejně jako samotný provoz. Po téměř pětadvaceti letech provozu jsou některé konstrukce na hranici své technické životnosti. Zvláště při zhoršených povětrnostních podmínkách hrozí jejich uvolnění.
Navíc stožáry se slavnostním osvětlením kolem baziliky sv. Petra a Pavla a v okolí Cihelné brány pohledově a funkčně degradují veřejná prostranství a památkově chráněný hradební systém. Stávající slavnostní osvětlení je také nevhodné z hlediska vysoké produkce světelného znečištění, které obtěžuje návštěvníky Vyšehradu, obyvatele žijící v okolí a v neposlední řadě i živočichy.
Kompletní obnova slavnostního osvětlení Národní kulturní památky Vyšehrad spolu se souvisejícími úpravami veřejného osvětlení se proto ukázala jako nejefektivnější řešení současných problémů.
Stávající slavnostní osvětlení hradeb, bran a vybraných objektů v areálu bylo instalováno už v roce 2000. Jižní úsek opevnění dlouhý 115 metrů je nasvícen 17 reflektory, severní úsek opevnění dlouhý 440 metrů pak osvětluje 24 reflektorů na 9 konzolách a dalších 37 reflektorů na 15 samostatných stožárech. Bazilika sv. Petra a Pavla je nasvícena ze všech stran 29 reflektory. Dalších 12 reflektorů je umístěných na hradbách před západním průčelím kostela. V neposlední řadě je nasvícení ostatních objektů (hrobka Slavín, rotunda sv. Martina, Táborská a Leopoldova brána) řešeno 12 reflektory, které jsou instalovány na historizujících stožárech veřejného osvětlení.
Spouštění slavnostního osvětlení Vyšehradu je stejně jako u ostatních pražských památek rozděleno podle doby jejich vzniku od 11. století do 20. století, a to ve tříminutovém intervalu po západu slunce. Celá soustava slavnostního osvětlení je tak kompletně zapnuta za necelých 30 minut.
Zdroj: praha.eu