Pořízení zvířete jako dárku pro děti je poměrně častým zvykem, zejména o Vánocích. Mnozí rodiče si myslí, že tím svým ratolestem přinesou radost a ukážou jim, jak se starat o živého tvora. Zvíře však není pouze radost, ale především zodpovědnost, která obnáší nepřetržitou péči na mnoho let. Rodiče by proto měli pečlivě zvážit, zda je dítě schopné se o zvíře postarat, protože většinou péče o malého mazlíčka končí právě u nich. Malí hlodavci nebo rybičky jsou méně náročná, ale u psů, koček či exotických zvířat je potřeba počítat s větší časovou, ale i finanční investicí.
Rodiče by proto měli zvážit také náklady spojené s pořízením a údržbou zvířete. Kromě pořizovací ceny jsou tu i pravidelné výdaje na krmivo, veterinární péči a další potřeby. Pokud se rozhodnou pro zvíře, měli by být připraveni na tento závazek i po skončení svátků, protože zvíře si vyžaduje pozornost a péči po celý rok.
„Moji rodiče byli naštěstí rozumní (i když na můj vkus moc dlouho), a i přesto, že v každém dopise Ježíškovi byl pejsek, tak pod stromečkem nikdy nebyl. Ale každé Vánoce jsem tam našla nějakou „psí“ knížku. Tak začalo moje vzdělávání a hltání všech informací. Táta mi navíc domluvil, že mohu pomáhat jedné staré paní s jejím mladým jezevčíkem. Byla jsem s ním denně, chodila s ním na cvičák a majitelce ho pak vracela unaveného tak, že se jí už jen stočil na klín a usnul. Jejich zkouška opravdu trvala 5 dlouhých let,“ popisuje svou dětskou touhu po psovi a cestu k jejímu naplnění Barbora Slezáková Thielová, chovatelka a ambasadorka značky Fitmin.
Důležitým krokem je také připravit domácnost na nového člena. Rodiče by měli mít doma vše potřebné, jako je krmivo, stelivo, hračky a místo pro zvíře. Je nutné dítěti vysvětlit, že zvíře není jen vánočním dárkem, ale živým tvorem, o kterého je potřeba se dlouhodobě starat. Každodenní péče, jako krmení, čištění a případně venčení, by měla být součástí běžného režimu.
Pokud jste vše pečlivě zvážili a rozhodli se dítěti štěně nebo pejska pořídit, může přípravná fáze na příchod zvířátka začít. Nemusí trvat 5 let, ale je vhodné začít s přípravou mnoho měsíců dopředu, takže mluvíme třeba o příštích Vánocích. Letošní Vánoce mohou být ideálním časem pro návštěvu útulku nebo nějaké chovatelské stanice. Když dítě uslyší z úst chovatele, co vše obnáší péče o zvíře, a uvidí, jak domácnost se psem vypadá a funguje, může to jeho zájem o péči o zvíře prohloubit, nebo právě naopak! Dozví se tak i specifika plemene a má dostatek prostoru své rozhodnutí změnit. Pokud jste už ale nějaké kroky ve vzdělávání ratolesti udělali, může být docela zábavné nechat dítko prozkoušet Mikulášem ze znalostí péče o zvíře. Čertům pak může slíbit, že bude se štěnětem chodit každý den na půl hodiny ven, nebo kočce měnit pravidelně stelivo apod. Místo sladkostí a uhlí pak může dítě dostat vodítko a hned uvidíte, jestli má z vodítka radost, nebo jestli z předzvěsti vlastního psa nadšené není,“ doplňuje Barbora Slezáková Thielová.
Pokud si rodiče nejsou jistí, zda dítě dokáže zvládnout zodpovědnost za zvíře, mohou zvolit alternativní dárek, například voucher na zážitky se zvířaty. V každém případě je důležité, aby pořízení zvířete bylo uvážené rozhodnutí, které přinese radost a poučení celé rodině.