Návštěvníci táborské zoologické zahrady se mají na co těšit. Do poloviny příštího roku se vrátí tamaríni žlutorucí a zvířecí rodinu pravděpodobně rozšíří i zcela nový druh opic, které zoo dosud nechovala. Pokračovat bude i velkorysá přestavba posledních zbývajících starých výběhů a ubikací.
„Uplynulý rok 2024 byl pro naši zoologickou zahradu jednoznačně úspěšným. Dokončili jsme a zprovoznili první Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v ČR. Podobné zařízení u nás dlouhodobě chybělo, což se potvrdilo tím, že jen krátce po dokončení v něm nalezli nový přechodný domov vlci zabavení státem soukromým chovatelům. Vybudovali jsme novou ubikaci a výběh pro náš lví pár a rovnou jsme postavili i druhý lví výběh se zázemím pro zcela nový lví pár. Jeho příjezd na podzim vyvolal velký zájem, protože samec Gandalf je kvůli leucismu bílý, což je extrémně vzácné. Ve volné přírodě přežívá takových zvířat už méně než 13 jedinců. Nové prostorné ubikace a výběhy jsme postavili i pro fosu a pumu,“ přibližuje hlavní novinky minulého roku ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Zoo také dokončila výstavbu Ptačího domu, kam se postupně přestěhují velcí vzácní papoušci. Jako první se v novém domově zabydlí turakové bělolící, které zoo získala na sklonku minulého roku. Společnost jim v Ptačím domě bude dělat i nejinteligentnější pták světa, za kterého je považován nestor kea. Ve volné přírodě žije na jediném místě – na Jižním ostrově Nového Zélandu. Táborská zoo v polovině roku přivítala také dva nové medvědy baribaly, kteří nahradili oblíbeného Geňu, jenž nečekaně zemřel. Dočasné opuštěnosti výběhu využila zoo k jeho modernizaci.
Jeden z nejinteligentnějších ptáků světa – nestor kea – patří k nejvzácnějším loňským přírůstkům táborské zoo. FOTO: archiv ZOO Tábor
Pokračoval také nejvýznamnější záchovný program táborské zoo – reintrodukce zubra evropského. Ten byl ve volné přírodě vyhuben a jen díky soukromým chovům a zoo se ho daří postupně vracet do volné přírody a přírodních rezervací. „Loni jsme odchovali už čtrnácté mládě od sestavení chovného stáda. I samice Tazu, jak mládě pojmenovali naši fanoušci, pravděpodobně nalezne domov v některé z přírodních rezervací jako její starší sourozenci,“ prohlašuje ředitel zoo Korec.
Vůbec první narozené mládě samec Tábor skončil v rezervaci nedaleko Domažlic. Samice Tara rozšířila v roce 2021 stádo v Milovicích, jen o pár týdnů později nalezla nový domov v polské zoologické zahradě v Poznani zubřice Taura. Loni na jaře tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d’Europe u města Sainte-Eulalie. Na začátku letošního června dorazili Zubři Tajfun a Tatranka do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde mají geneticky obohatit tamní stádo. Nový domov v zahraničí nalezla také zubřice Karla. V polovině roku 2021 se zabydlela v přírodní rezervaci Őrségi Nemzeti Park v Maďarsku.
Prvními obyvateli Záchranného centra CITES se v táborské zoo stali vlci zabavení státem jejich soukromým chovatelům. FOTO: archiv ZOO Tábor
Velké plány má táborská zoologická zahrada i pro letošní rok. „Budeme pokračovat v přestavbě posledních dřevěných ubikací, které tu ještě máme. Kompletního nového výběhu a moderního zděného zázemí se dočkají nosálové červení, které EU řadí mezi nepůvodní invazivní druhy. Jejich chov je proto ve všech zemích EU zakázán. Naše zoo má ale jako jediná zoo v ČR a pravděpodobně i v celé EU výjimku kvůli výzkumu, takže se návštěvníci s tímto živočišným druhem u nás setkají i v budoucnu,“ prohlašuje ředitel zoo Korec.
Novou, čtyřikrát větší, zděnou ubikaci získají i makaci jávští a skupina želv. Zoo navíc vybuduje ještě jeden velký výběh s vnitřní ubikací, kam by se mohl nastěhovat zcela nový druh opic, které zoo ještě nechová. Do Tábora se také vrátí tamaríni žlutorucí. Táborská zoo má výjimku i ze zákazu chovu mývalů severních, které může nejen chovat, ale i přijímat. „Už nyní žijí v nejvelkorysejším záchranném centru pro mývaly v ČR, mají k dispozici zhruba 400 metrů čtverečních i s jezírkem. Pokud by se k nám v budoucnu dostalo více zachráněných mývalů, jejich výběh bychom ještě zvětšili,“ říká ředitel zoo Korec, podle nějž v následujících dvou letech zoo dokončí kompletní rekonstrukci. „Místo původních starých dřevěných ubikací budou mít všechna zvířata odpovídající výběhy i zděné zázemí, čímž se naše zoo dostane na parametry špičkových světových zoo,“ dodává ředitel zoo Korec.