Svěží a neotřelé náměty, upřímnost a radost ve všech podobách. To představuje již 4. ročník mezinárodního festivalu filmové tvorby dětí a mládeže A-FilmTeens 2025 (AFT). Od 12. do 23. února nabídne divákům 100 soutěžních filmů, které vytvořili mladí filmaři ve věku 6-20 let ze 35 zemí světa. K těm tento rok nově přibyly například Keňa, Gruzie, Kyrgyzstán, Brazílie, Srbsko a Nizozemí. „Film je jazykem, který spojuje a inspiruje,“ říká zakladatelka festivalu a filmová producentka Zuzana Dražilová. Ambasadorkou festivalu je letos herečka Eliška Křenková, v mezinárodní porotě bude Českou republiku zastupovat animátorka Kristina Dufková.
Součástí festivalu je letos i regionální soutěž s hlavním tématem „Radost z každého dne“. AFT ji pořádá ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto pro nejmladší generaci tvůrců z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska. Mezinárodní festivalový program včetně vybraných filmů z regionální soutěže se bude promítat v sedmi kinech všech tří zmíněných regionů. Všechny snímky budou už tradičně k vidění i online na www.afilmteensfest.com. Nejlepší z nich budou vyhlášeny 22. února, kdy proběhne slavnostní předávání cen ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.
Radost i povzbuzení
Festival klade důraz na snímky, které ukazují, jak mladí lidé prožívají dnešní svět. „V tomto ročníku zdůrazňujeme téma ´radosti z každého dne´, i když teď žijeme spíš v neradostném světě. Chceme podpořit děti, které přemýšlejí, dělají něco smysluplného a chtějí se rozvíjet,“ říká Zuzana Dražilová, zakladatelka festivalu.
„Všechno, co dětem a dospívajícím pomáhá tříbit jejich myšlenky, vkus a vizuální vnímání, je podle mne dobré – včetně natáčení vlastních filmů,“ uvádí herečka Eliška Křenková, ambasadorka letošního ročníku. „Filmování je navíc kreativní práce, která jim může přinést radost a zábavu. A taky je povzbudit, aby si víc věřili a nebáli se vyjít s kůží na trh! Což může pomoct jak budoucím filmařům, tak těm, kteří se jednou budou věnovat i úplně jiným profesím,“ míní Křenková.
Řecká retrospektiva, Okna do světa i FAMU dětem
Letošní ročník poprvé přináší mimosoutěžní filmový program. Diváci tak uvidí i nové filmy na festivalu již dříve oceněných filmařů, kterým je už víc než 20 let. Nově představí i unikátní retrospektivu filmů dětí a mládeže z řeckého festivalu Camera Zizanio. „Promítneme také vítězné snímky z let 2024 a 2023 z každoroční soutěže mezinárodní organizace Youth Cinema Network, která sdružuje festivaly tvorby dětí a mládeže z celého světa. Za poslední dva roky na ní z celkem osmi oceněných filmů zabodovaly i 3 snímky z Česka, což je skvělý výsledek. Další nesoutěžní sekci budou tvořit filmy studentů FAMU určené pro děti s názvem FAMU dětem. Poprvé se bude konat Master Class, tvůrčí dílna vedená režisérem Václavem Kadrnkou,“ upřesňuje novinky Dražilová.
Festival i tentokrát nabídne filmy z projektu Okna do světa – audiovizuální workshopy pro děti z dětských domovů. „Snímky natočené filmaři z dětských domovů budou i součástí programu: promítneme tak například film Ronaldova pouť do středu Země, který od zmíněné Youth Cinema Network získal letos 2. místo v kategorii Filmy z workshopů,“ uvádí Zuzana Dražilová.
Co zajímá mladé filmaře? Vztahy a mytologie
Organizátory festivalu překvapil rostoucí počet filmů o vztazích všeho druhu – ať už mezi přáteli, v rodině, anebo o vztahu k sobě samému. „Tato témata mladí tvůrci a tvůrkyně dobře znají a dokážou je zachytit jedinečnou optikou. Zaznamenali jsme také zvýšený výskyt témat o světě kolem nás, fascinaci mytologií a různými kulturami,“ říká Dražilová a doplňuje, že na festivalu jsou zastoupeny všechny žánry – od filmů hraných, přes dokumentární, animované až po experimenty. „Během hlavní doby festivalu uspořádáme i minimálně 20 projekcí pro vybrané základní a střední školy. Budeme při nich promítat jak filmy z mezinárodní soutěže, tak snímky domácí, protože někteří jejich tvůrci – účastníci regionální filmové soutěže – budou sedět přímo v sálech,“ dodává Dražilová.
Rostoucí festival, mezinárodní porota a další novinky
Novinkou projektu je i 17 podpůrných filmových workshopů určených pro žáky základních a pro studenty středních škol v regionech Mladoboleslavsko, Rychnovsko a Vrchlabsko. „Díky nim vzniká více filmečků pro tuto regionální filmovou soutěž. Děti a dospívající si při nich zkusili natočit svůj první hraný, dokumentární či animovaný film. Workshopy propojují děti, teenagery a pedagogy, kteří mají zájem o audiovizuální tvorbu a výchovu. V reprezentativních prostorách Škoda Muzea se děti setkají ještě před předáváním cen. To je naplánováno na 22. února,“ líčí Dražilová.
Festival vyhodnocuje mezinárodní porota složená z odborníků z Řecka, Keni, Kanady a Slovinska, za Českou republiku v ní zasedne například producent Jan Lengyel. Vítězové obdrží diplomy, ale také hodnotné ceny jako jsou skleněné trofeje, elektronika, knihy nebo účast na filmovém workshopu během letních prázdnin.
https://www.afilmteensfest.com/cz/