Každý rok v Česku kvůli rakovině děložního hrdla zbytečně zemře asi 300 žen. Nádorovému onemocnění, které je způsobeno lidským papilomavirem (HPV), lze přitom předejít očkováním. Zkušenosti jiných států ukazují, že je touto cestou možné snížit výskyt nemoci na minimum. V souladu s Národním onkologickým plánem má Česko do roku 2030 za cíl naočkovat proti HPV minimálně 90 % dívek do 15 let, výrazně chce zvýšit i proočkovanost chlapců. K vymýcení nemoci by mohlo přispět také přijetí komplexního Národního plánu pro eliminaci HPV asociovaných nádorů. Odborníci na to upozorňují u příležitosti osvětového měsíce rakoviny děložního hrdla, který připadá na leden.
„Očkování proti lidskému papilomaviru je nejúčinnější prevencí HPV onemocnění. Viry napadají různá místa na těle žen i mužů a mohou vést k rozvoji závažných onkologických onemocnění,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
HPV je jednou z nejčastěji sexuálně přenosných infekcí. Stojí za vznikem většiny případů rakoviny děložního hrdla a 90 % případů genitálních bradavic. Viry mohou způsobit také další typy rakovin, například některé nádory řitního otvoru, genitálu, pochvy a zevních rodidel. Zapříčinit mohou i polypy dýchacích cest.
Lékaři proto doporučují, aby se proti HPV nechali naočkovat dívky i chlapci, ideálně před zahájením pohlavního života. Od ledna 2024 mají vakcíny plně hrazeny ze zdravotního pojištění všechny děti od 11 let až do dovršení 15. narozenin. „Rozšíření věkové hranice pro úhradu má svůj důvod. K nákaze může dojít už při prvních intimních kontaktech, které se mohou odehrávat dříve než koitální styk. Je proto vhodné, aby byli dívky a chlapci chráněni co nejdříve,“ upozorňuje lékařka. Lidem starším 15 let pak na očkování přispívají zdravotní pojišťovny z fondů prevence.
Aktuálně je v Česku proočkováno přes 70 % dívek a 50 % chlapců, což podle odborníků ani Národního onkologického plánu stále není dostatečné. Ke zlepšení situace by mohl přispět komplexní Národní plán pro eliminaci HPV asociovaných nádorů, k jehož vzniku vyzval Senát PČR. „Vládě jsme předložili výzvu, v níž žádáme, aby co nejdříve tento plán vypracovala a implementovala. Jeho cílem je naplnit opatření, která v červnu 2024 schválili ministři zdravotnictví zemí EU v Doporučení Rady EU o nádorových onemocněních a jsou v souladu s cíli Světové zdravotnické organizace,“ říká místopředseda Výboru pro zdravotnictví Senátu PČR doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA (BEZPP), který je zároveň přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky LF OU a FN Ostrava.
Cílem národního plánu by mělo být, aby do roku 2030 dostalo očkování alespoň 90 % dívek do 15 let, současně by se měla výrazně zvýšit proočkovanost chlapců. Důležitou roli hrají také screeningová vyšetření. V Česku je mohou zdarma podstoupit všechny ženy v rámci každoročních preventivních prohlídek na gynekologii. Ve věku 35, 45 a 55 let pak mohou u svého gynekologa absolvovat také HPV DNA test, který odhaluje přítomnost infekce HPV.
„Na základě dobré praxe v jiných státech, a v souladu s Doporučením Rady EU, zároveň navrhujeme, aby byli cíleně doočkováni dospívající a mladí dospělí, kteří doposud vakcínu nedostali, přestože by z ní stále měli prospěch. Tímto způsobem by se podařilo urychlit eliminaci výskytu rakovin, které jsou způsobené HPV,“ přibližuje doc. Šimetka.
Například zkušenosti Austrálie ukazují, že přijetí komplexního národního plánu může významně pomoci. V roce 2007 tamní vláda zavedla bezplatný plošný očkovací program proti HPV pro dívky a později i chlapce. V kombinaci s vysoce navštěvovaným screeningem a dostupnou léčbou to vedlo k poklesu výskytu HPV asociovaných karcinomů. „Lze předpokládat, že v Austrálii – jako první zemi na světě – se toto onemocnění stane do roku 2035 velmi vzácným,“ říká doc. Šimetka.
V Česku rakovinou děložního hrdla každý rok onemocní přibližně 750 žen, přičemž asi 300 z nich na ni zemře. Jedná se o třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku. „Je naprosto přelomové, že máme vakcínu proti onkologickému onemocnění. Pokud se nám podaří zvýšit proočkovanost i účast na pravidelných screeninzích a prevenci, věřím, že můžeme významně snížit počet žen, které dnes na onemocnění zbytečně umírají,“ dodává doc. Šimetka.
Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006. Bezpečnost a účinnost očkování opakovaně potvrdila řada odborných studií, ale také počty naočkovaných dávek na celém světě. „To je největší důkaz, že je vakcína z hlediska bezpečnosti v pořádku. Kontrolní mechanismy hlášených nežádoucích účinků jsou navíc daleko přísnější než u léků, protože očkovací látky podáváme zdravé populaci,“ vysvětluje MUDr. Cabrnochová.