Vítězem soutěže, kterou pro nejlepší výčepní každoročně pořádá Plzeňský Prazdroj, se stal Tomáš Krčmář z pražské restaurace Lokál Hamburk. Po roční pauze spojené s omezením provozu hospod a restaurací se tak s jejich otevřením vrací i soutěž Pilsner Urquell Master Bartender. O titulu nejlepšího výčepního za rok 2020 se v rámci odloženého finále rozhodovalo 16. a 17. června v plzeňském pivovaru. Výčepní legendou se stal Václav Bašta z restaurace U zlatého tygra a novým členem exkluzivního klubu Honorary Connoisseur fyzioterapeut profesor Pavel Kolář.
V dovednostech výčepního řemesla a znalostech historie a výroby plzeňského piva se utkalo 34 finalistů, kteří vzešli z 5 regionálních kol. Ta proběhla ještě v loňském roce, dvoudenní celonárodní finále bylo ale vzhledem k vládním opatřením možné uspořádat až nyní. Předchozí vítěz Simon Balonek tak kraloval o celý rok déle.
Uspět v soutěži, která se konala již po patnácté, není snadné. Tomáš Krčmář, který nakonec stanul na první příčce stupně vítězů, však dosáhl skvělého výsledu ve všech sledovaných disciplínách a konkurenci nechal daleko za sebou. Ukázal, že samotné umění načepovat dokonalé pivo na vítězství nestačí.
„Součástí finálové soutěže je také slepá degustace různých pivních značek. Vítěz zároveň musí prokázat své znalosti z oblasti výroby a historie piva a správné péče o něj. A skutečný profesionál by navíc měl umět pivo nejen bezchybně načepovat, ale také ho správně naservírovat a komunikovat se zákazníkem. Skvělé výkony všech výčepních naštěstí ukazují, že ani po delší pauze svoje řemeslo nezapomněli a že jsou připraveni zase naskočit zpátky,“ vysvětluje emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje a předseda odborné poroty Václav Berka.
Druhé místo v soutěži obsadil Beno Jeřábek z restaurace Vyhlídka Karlštejn.
Pomyslný bronz pak získal Bronislav Klus z brněnského hostince U Bláhovky. Patnáctý vítěz soutěže Pilsner Urquell Master Bartender obdržel již tradičně památeční trofej, možnost absolvovat cestu po evropských hospodách a restauracích čepujících tankové pivo Pilsner Urquell v doprovodu sládka Václava Berky, a především možnost uvařit si vlastní pivní várku ve zkušebním minipivovaru v Plzeňském Prazdroji. Tím největším oceněním je ale pro mistra výčepního prestiž, kterou vítězství v soutěži přinese jemu i „jeho“ restauraci. Titul Master Bartender je totiž pro hosty zárukou, že si v restauraci vychutnají plzeňský ležák v té nejvyšší kvalitě od opravdového mistra této profese.
Spolu se soutěží o nejlepšího výčepního proběhla také soutěž o Nejsympatičtějšího mistra výčepního. Vítězkou boje o přízeň čtenářů se stala Veronika Hošková z Rotunda Lounge Café v Hradci Králové. „Nedílnou součástí umění výčepního je i komunikace s hosty a charismatické vystupování. Mnoho lidí se do hospody kromě skvěle načepovaného piva vrací právě za svým oblíbeným výčepním. Často je to člověk, který je nám nablízku, aby nás vyslechl a podebatoval s námi, a štamgasti se s ním často dělí o své starosti i radosti,“ dodává Václav Berka.
V rámci slavnostního galavečera udělil Pilsner Urquell také dvě prestižní ocenění. Prvním z nich je Výčepní legenda, kterou letos získal Václav Bašta, který působí v pražské restauraci U Zlatého tygra. Cena je určena výčepním, kteří se své profesi věnují s vášní po celý svůj profesní život.
Druhým prestižním oceněním, které Plzeňský Prazdroj každoročně předává, je titul Honorary Connoisseur.
Ten je určený významným osobnostem, které se dlouhodobě a nezávisle zasazují o šíření slávy plzeňského piva doma i ve světě. V letošním roce přibyl do tohoto exkluzivního „klubu“ profesor Pavel Kolář. „Z udělení titulu Honorary Connoisseur mám ohromnou radost, je to pro mě veliká čest. Coby člen správní rady Centra Paraple vím, kolik toho Pilsner Urquell dělá pro lidi s poškozením míchy. A jsem hrdý na to, že můžu být součástí těchto dvou světů, medicíny a pivovarnictví, kterými jsme se my Češi dokázali proslavit i v zahraničí,“ říká fyzioterapeut Pavel Kolář.
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender se konala již popatnácté.
Je určená všem výčepním, barmankám a barmanům, kteří dokonale ovládají svoje řemeslo, dělají ho s láskou a sdílí nadšení pro plzeňský ležák Pilsner Urquell. Jejím hlavním cílem je rozvoj profese výčepních a posilování její prestiže, stejně jako zvyšování kvality čepovaného piva a úrovně pivní kultury v České republice.
Více: prazdroj.cz