
Kiosek je koncept služby knihovny, který velmi usnadňuje přístup ke čtení. Čtenářské veřejnosti vyhovuje jak otevírací dobou od pondělí do neděle, tak i výbornou dopravní dostupností. Po Kiosku CČM (Praha 14) otevírá Městská knihovna v Praze nový Kiosek DBK (Praha 4). Najdete ho ve stejnojmenném obchodním centru přímo na metru C Budějovická a provoz zahájí v pondělí 24. 3. 2025.
„Kiosek je samoobslužná půjčovna knih o výměře 28 m2, která funguje bez přítomnosti knihovníků nebo jiného personálu. Dveře se otevřenou po načtení platného čtenářského průkazu vystaveného čtenářce/čtenáři starší 15 let,“ přibližuje koncept Vanda Fritschová, vedoucí Oddělení mobilních služeb.
Většinu prostoru kiosku zaplňuje volný výběr knih, celkem jich je asi 1000. Jedná se hlavně o tituly čtivé beletrie, populárně naučné literatury a knížek pro děti. Ale vypůjčit si v něm může čtenář v podstatě cokoli z bezmála dvoumilionového fondu Městské knihovny v Praze, protože kiosek může sloužit jako místo pro vyzvednutí splněných rezervací.
„K půjčování a vracení knížek slouží speciální zařízení, ke kterému je připojen i platební terminál. Dalším vybavením Kiosku DBK je koutek k sezení, wi-fi pokrytí a také knihovní asistentka Aia. Jedná se o chatbota natrénovaného na velkém jazykovém modelu na nejběžnější otázky kladené čtenáři knihovníkům. Pomoc od živých knihovníků je dostupná na zavolání,“ doplňuje ke službám kiosku Fritschová.
Kiosek DBK se otevře pro veřejnost 24. 3. 2025 v 9.00, slavnostní otevření proběhne ten samý den ve 14.00 hodin. Prvních 14 dní bude provoz kiosku s asistencí knihovníků, kteří poradí, ukáží, případně i vyřídí nový zápis do knihovny. V prvním týdnu po otevření budou v kiosku knihovníci od pondělí do pátku od 9 do 19 hodin, o víkendu od 9 do 18 hodin. Druhý týden od pondělí do pátku od 11 do 17 hodin, o víkendu od 14 do 18 hodin. Pokud by někomu samoobslužný provoz kiosku nevyhovoval, může navštívit kamennou pobočku Vikova, která se nachází v blízkém okolí (www.mlp.cz/vikova).
První samoobslužný kiosek Městské knihovny v Praze byl otevřen 22. 3. 2022 v Centru Černý Most v Praze 14. Zároveň není Kiosek DBK poslední, hned v září se počítá s otevřením Kiosku Chodov, který bude umístěn v obchodním centru Westfield Chodov. Všechny kiosky jsou realizovány podle architektonického návrhu architektonického studia monom.
Otevřením Kiosku DBK se obohatí nabídka služeb obchodního centra DBK spojených s knihami a literaturou. „Těší nás, že můžeme podpořit čtenářskou kulturu a nabídnout našim zákazníkům nejen možnost nákupu knih v knihkupectví Luxor, ale také možnost si knihy půjčit,“ říká Monika Kasanová, marketingová ředitelka DBK. A dodává: „DBK se již 15 let věnuje podpoře knižní kultury a každoročně pořádá oblíbený knižní festival Literartura, který se v posledních letech zaměřuje především na tvorbu pro děti. Jsme rádi, že zájem o čtení stále trvá, a věříme, že nová knihovna přispěje k šíření lásky ke knihám napříč generacemi.“
Kiosek DBK
Budějovická 1667/64, 140 00 Praha 4
1. podzemní podlaží
Otevírací doba:
po – pá 9:00 – 20:00
so – ne 9:00 – 19:00