
Pro mnoho mužů jsou vlasy zásadním tématem – zatímco někteří si užívají hustou hřívu až do vysokého věku, jiní už kolem 20. roku života zápasí s řídnutím nebo nadměrným maštěním. Na vině je především působení testosteronu, který ovlivňuje jak sílu vlasových vláken, tak i produkci kožního mazu, jež úzce souvisí s rozvojem seboroické dermatitidy. Do hry navíc stupují i genetické faktory. Každá situace má však své řešení, a to i v případě alopecie nebo nežádoucích lupů! Přestože nelze přirozené procesy zcela změnit, pomocí vhodně zvolené péče je možné jejich nepříjemné účinky alespoň zmírnit a zpomalit. Jakým aktivním látkám dát tedy v případě mužských vlasů přednost a na jaké raději zapomenout?
Ačkoliv jsou základní principy správné vlasové péče, jako je mytí, hydratace a ochrana před poškozením, pro všechny stejné, je potřeba přihlížet také ke specifickým faktorům, na jejichž základě se mužské vlasy značně odlišují. Hlavní rozdíly se týkají především genetických predispozic, specifických problémů a hormonálních aspektů. Právě hormony určují nejen strukturu a sílu vlasů, ale také ovlivňují jejich mastnotu a sklon k plešatění.
V hlavní roli testosteron
V průměru ztratí každý muž přibližně 100 vlasů každý den. Jde o přirozený cyklus obnovy, jenž nepředstavuje žádné riziko. Pokud však dochází k častějšímu vypadávání, pravděpodobně se jedná o alopecii, která dle dostupných výzkumů postihuje přibližně polovinu mužů ve věku 18 až 45 let. Příčinou je testosteron, konkrétně jeho derivát dihydrotestosteron (DHT), jenž se váže na receptory v pokožce hlavy a způsobuje zúžení a postupnou ztrátu vlasových folikulů. „DHT ovlivňuje folikuly tak, že zkracuje jejich růstovou fázi (anagen) a prodlužuje klidovou fázi (telogen), což vede k menší produkci nových vlasů a ztenčování těch stávajících. Tento proces se často nazývá androgenní alopecie, kdy dochází ke ztrátě v oblasti spánků, temene a čela,“ vysvětluje MUDr. Jana Míková, lékařka a dermatoložka. Mimo vypadávání navíc dochází ke zpomalení přirozené výměny, v rámci které je starý vlas nahrazen novým. U můžu s tímto typem problému tak pozorujeme vznik koutů nejprve ve tvaru M a v pozdější fázi i ve tvaru U. Kromě hormonálních změn však hraje roli také genetika. Pokud má muž v rodině sklony k plešatění, je pravděpodobné, že bude mít i on genetickou predispozici k vypadávání vlasů. Ke ztrátě nejčastěji dochází mezi 20. a 30. rokem života, kdy je hladina hormonu nejvyšší.
Aktivita testosteronu zároveň souvisí s nadprodukcí mazu v pokožce. Mužské vlasy proto bývají mastnější a mívají sklony k rozvoji onemocnění zvaného seboroická dermatitida, která se projevuje mastnými lupy a záněty v pokožce hlavy a obličeje. Příčinou je přemnožení kvasinek rodu Malassezia, jež se živí právě kožním mazem. Mezi nejčastější projevy patří svědění, zarudnutí a viditelné šupinky nažloutlé barvy.
Zdravá pokožka hlavy je základ!
U mužských vlasů je tedy klíčové zaměřit se na stimulaci vlasových folikulů, zmírnění tvorby mazu a docílení celkové rovnováhy. S produkty 3 v 1 se však kýžené výsledky určitě nedostaví. Muži by stejně jako ženy měli kromě šamponu používat i další přípravky, jako je kondicionér či balzám, které nejen čistí a chrání před vnějšími vlivy, ale zároveň se zabývají specifickými problémy.
Přestože je vypadávání přirozené a nelze jej zcela zastavit, správně zvolená péče může celý proces efektivně zpomalit. Ideální jsou produkty zaměřující se na podporu folikulů v pokožce hlavy. „Jednou z nejmodernějších a nejlépe působících složek je Redensyl. Jde o aktivní složku vyvinutou za základě poznatků výzkumu v oblasti regenerativní medicíny. Má vědecky ověřené účinky, stimuluje růst vlasů a omezuje jejich zvýšené padání. Základ přípravků obsahující tuto aktivní látku, jako je například energizující šampon Revalid, tvoří dvě patentované molekuly – DHQG získaná z modřínového dřeva, která podporuje dělení kmenových buněk, čímž stimuluje vlasové folikuly a přispívá k růstu nových vlasů, a EGCG2 extrahovaná z listů zeleného čaje, která zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy,“ popisuje funkci aktivní složky Redensyl dermatoložka Míková. Pokud je naopak cílem zbavit se nepříjemného svědění, drobných šupinek a zarudnutí, řešením je šetrná kosmetika s hydratačními vlastnostmi. „Běžné lupy jsou výsledkem agresivních produktů či dehydratace způsobené různými vlivy. V těchto případech je proto nasnadě volit péči obsahující například kopřivový extrakt pro snížení produkce mazu, panthenol, alantoin nebo také kyselinu undecylenovou s přirozenými antifungálními účinky. V případě seborey je potřeba vyhledat produkty, které jsou přímo určené na řešení tohoto onemocnění. Měly by regulovat tvorbu kvasinek, obnovovat přirozenou rovnováhu a přinášet úlevu od svědění a zarudnutí,“ dodává MUDr. Míková.
Na co si dát pozor především?
V kosmetice obecně platí, že pokud jsou na zadní straně produktu vypsané složky typu silikony, parabeny či sulfáty, raději by je člověk neměl používat. Svým působením totiž dráždí a vysouší pokožku hlavy a zbavují vlasy potřebné hydratace. Určitě je vhodné se vyhnout také umělým barvivům a parfemacím způsobujícím nepříjemné alergické reakce. Podle odbornice je důležité hledat produkty, jež jsou klinicky testované a mají prokazatelné výsledky: „Ať už je cílem člověka zamezení vypadávání, regenerace či účinný boj s lupy, vždy by měla být vlasová péče šetrná k mikrobiomu pokožky hlavy.“
Nejen nevhodnými přípravky je však možné zdraví vlasů značně narušit. Také nadměrný stres, špatný životní styl, mytí hlavy příliš horkou vodou, nedostatek vitamínů skupiny B a minerálů v podobě zinku, železa a mědi, spaní s mokrými vlasy a sporadické mytí – to vše jsou faktory, které určují stav mužské kštice. Je proto dobré najít balanc, jež zajistí nejen silný a zdravý vzhled, zároveň bude řešením a kompenzací konkrétních problémů jako jsou vyšší produkce kožního mazu a sklony k androgenní alopecii.
Produktový tip:
Nadměrné vypadávání vlasů, mastnota nebo lupy – problémy, které trápí mnoho mužů, jsou častým důsledkem hormonálních změn a genetických predispozic. Ať už stojí za jejich vznikem zvýšená hladina testosteronu, která ovlivňuje zdraví vlasových folikulů, nebo dědičné faktory, správná péče může tento „nevyhnutelný osud“ výrazně zpomalit. Revalid Energizing Shampoo obsahuje aktivní složku Redensyl, která stimuluje růst vlasů a omezuje jejich zvýšené vypadávání. Pomocí dvou patentovaných molekul, DHQG a EGCG2, podporuje dělení kmenových buněk vlasového folikulu a tím urychluje růst nových vlasů.
Revalid Triple Active Shampoo DS je pak pokročilé řešení pro seboroickou dermatitidu a závažné formy lupů. Jeho dermatologicky schválené složení obsahuje aktivní látky, jako jsou Crinipan AD®, Dandrilys a Elestab 100 HP®, které efektivně regulují tvorbu kvasinek rodu Malassezia, podporují zdravý mikrobiom pokožky hlavy a zároveň ji chrání před vnějšími vlivy. Silné a pevné vlasy nejsou jen příjemným oživením celkového vzhledu ale i zdravou porcí sebevědomí pro každý den!
Zdroj: Revalid