
Více sebevědomí, méně bolesti a zdravotních komplikací. Důvodů objednat se „na plastiku“ je celá řada a stále více si to uvědomují i lidé v Česku. Zatímco ve světě provedli chirurgové podle nejnovějších dat organizace ISAPS v roce 2023 více než patnáct milionů estetických operací, a ještě o třetinu více zákroků neinvazivních, zdrženliví přestávají být i Češi, a zejména Češky. „Nejčastěji se objednávají ženy po čtyřicítce, byť výjimkou nejsou ani výrazně mladší ročníky, a přibývá i mužů,“ vysvětluje Jiří Bayer z kliniky My Best Care, který má na kontě přes šest tisíc plastických operací.
Nejčastějším zákrokem je úprava velikosti a tvaru prsou. „Lidem se po zákroku často zásadně změní život. Roste sebedůvěra, psychická pohoda, zlepší se vnímání vlastního těla, a často se radikálně mění i vyloženě tělesné prožívání – mizí bolesti zad, krku a ramen. Po některých operacích se zlepšuje dýchání či přestanou infekce a podráždění kůže,“ přibližuje jeden z nejzkušenějších českých specialistů, MUDr. Jiří Bayer z vysočanské pobočky kliniky My Best Care.
Plastika už dávno není jen pro celebrity
Přestože je Česko v úrovni plastické chirurgie na špici přinejmenším od 60. let, čelí obor některým předsudkům v očích laické veřejnosti. Jedním z nejrozšířenějších je ten, že úprava prsou, případně plastické operace vůbec, jsou výsadou nejbohatších lidí a popových celebrit. Trend ze sousedního Německa i dalších zemí ale začíná být patrný i v tuzemsku, byť na západního souseda v těchto statistikách stále ztrácíme – tamější kliniky patří v absolutních číslech plastických úprav k nejvytíženějším na světě. „Nejčastěji procedury proběhly v USA, Brazílii, Mexiku, Německu, Argentině, Turecku a Indii,“ uvádí zpráva ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) z roku 2023. Přesná data počtu operací za celou Evropu ISAPS nezveřejnil, více než Češi však podstoupili estetické zákroky pacienti v Rakousku, Beneluxu, ale například i v Rumunsku. Zhruba z 85 procent to byly ženy. Za pozvolným, ale jasně patrným nárůstem v Česku pak podle Bayera stojí jednak dostupnost, jednak osvěta: „V Německu je běžné, že na plastické úpravy chodí i lidé s nižšími příjmy, ženy z běžných zaměstnání, v domácnosti i na rodičovské. A povědomí o této dostupnosti postupně registrujeme i v tuzemsku.“
Nový dekolt jako jeden a půl zubu
Cenový rozsah úpravy prsou je poměrně široký. I na renomovaných klinikách lze pořídit „nová“ prsa pod sto tisíc korun, existují však i výrazně dražší, ale i levnější pracoviště. „Pokud je však cena v nižších desítkách tisíc, je na místě obezřetnost. Určitě stojí za ověření, jakému hodnocení se dané pracoviště a konkrétní lékaři těší,“ vysvětluje Jiří Bayer. Konečná cena se obvykle odvíjí od toho, zda jde o augmentaci, modelaci či redukci, celková suma za úpravu prsou však obvykle nepřekročí 120 tisíc korun, což je v „přepočtu“ asi jeden a půl zubního implantátu a jeho chirurgické aplikace.