
Po které bylince sáhnout, ať už k léčení, nebo k prevenci? Čím podpořit imunitu a jak zvládnout očistu organismu? Jak bylinky usušit, skladovat a připravit z nich nálev, výluh, odvar, extrakt, tinkturu, sirup nebo mast? Co je potřeba k založení vlastní bylinkové zahrádečky?
V knize Bylinková poradna najdete výběr u nás nejčastěji pěstovaných a sbíraných bylinek, které jsou zároveň ty nejpoužívanější. Seznámíte se s vlastnostmi léčivek a vaši pozornost si získají i zajímavosti z historie a lidového léčitelství.
Návrat k moudrosti generací před námi, které dary přírody dokázaly využít beze zbytku, to vše s respektem k modernímu udržitelnému způsobu sběru, to je poselství této praktické bylinkové a s láskou napsané knihy.
Publikací pojednávajících o léčivých rostlinách, bylinkách, jedlých plevelech, fytoterapii, zdraví z přírody a podobně vychází v posledních letech celá řada. Přijmout úkol dát do podoby knížky poznatky z poraden, které zazněly v Českém rozhlase Brno v letech 2011 až 2024, je úkol, jehož splnění chce velkou odvahu, a především podporu všech, kteří bylinkové poradny poslouchají. Myslím na všechny, kteří nás kdy poslouchali, radili nám, přispěli vlastní zkušeností, našli recepty dávno zapomenuté a v neposlední řadě byli ochotní recepty vyzkoušet sami na sobě.
Odvahu mi dodali mimo jiné také studenti Univerzity třetího věku, kteří se dali do studia v rámci jednoletého kurzu Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny (LAKR), který je pořádán již více jak pět let v Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU v Brně.
Možná si to namlouvám, ale díky pravidelným poradnám se nám podařila ohromná věc, a sice to, že všichni, co nás poslouchají, dostali chuť se v této oblasti vzdělávat v jakémkoliv věku. Všichni jsme totiž mladí, nadějní a perspektivní bez ohledu na věk.
Mé poděkování patří všem v Českém rozhlasu v Brně, ale především paní Jarce Rozsypalové-Vykoupilové, která mne k sepsání knihy a kompletaci rozhlasových poraden přemluvila.
Nikdy bych se do toho nedala bez víc jak padesátileté zkušenosti, kdy jsem pracovala na Mendelově univerzitě v Brně, kde jsem dostala prostor věnovat se v rámci zemědělství skupině speciálních plodin, mezi něž bylinky patří.
Mé poděkování patří také mé dceři a vnučce, které mi fandí v každém směru a odpouštějí mi, že nejsem babička v pravém slova smyslu, ale hrabu se ve starých knihách a dbám na to,
aby se orientovaly v poznávání rostlin kolem nás.
Třeba bude tato kniha pro vás inspirací pro naplnění motta:
„To, co víme a na čem poctivě pracujeme, nám nikdo nikdy nevezme! “
Blanka Kocourková
Ukázka z knihy:
Očista organismu
Bylinky, které čistí organismus, máme zpravidla připraveny v domácí lékárně ať už z pěstování, nebo ze sběru. Jde především o kopřivu, řepík lékařský, měsíček lékařský. K čištění přispívá také oman pravý a samozřejmě oblíbený ostropestřec mariánský.
Vylučování vody z těla podporuje pýr plazivý nebo pampeliška.
Na čištění pokožky je vhodný lopuch, použitelný a na zahrádce pěstovatelný je kotvičník zemní. Nesmíme zapomenout také na medvědí česnek. Užívá se jako přírodní antibiotikum nebo jako prostředek pro očištění. Čisticí efekt mají také květy sedmikrásek. Je nejlepší jíst je čerstvé, třeba v salátu či na namazaném chlebu. Poranění kůže potírejte šťávou z rozmačkaných listů sedmikrásek. Na léčbu kašle či pročištění organismu se hodí čaj ze sedmikrásek.
Mezi oblíbené jarní byliny patří bříza. Její listy obsahují farmakologicky účinnou látku betulin s močopudným účinkem a schopností čistit krev, urychlovat vylučování organických zplodin z moče a působit preventivně proti tvorbě močových kamenů. Bříza rovněž zmírňuje příznaky dny a revmatických potíží.
Na trhu lze najít širokou škálu doplňků stravy obsahujících výtažky z ostropestřce mariánského i v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami ve formě tablet, tobolek, tinktur nebo čajů. Ostropestřec mariánský má prokazatelné ochranné účinky na jaterní tkáň, podporuje revitalizaci jater a žlučníku, zlepšuje látkovou výměnu, příznivě působí na plicní
tkáň i na ženské orgány. Co se týká pěstování v zahradě, počínejte si velmi opatrně, jinak zaplevelí celou vaši i sousedovu zahradu. Dozrávající úbory chraňte, aby nažky nevystřelovaly do okolí.
Detoxikační efekt mají i druhy, které nejsou u nás domácí, například tzv. kočičí dráp neboli vilcacora. Tato bylina má původ ve Střední Americe (Peru, Brazílie, Ekvádor, Kolumbie, Venezuela). Obdobný původ má maca horská, které se přičítá téměř zázračný vliv na organismus. Maca se řadí mezi silné adaptogeny, což jsou rostliny zvyšující odolnost organismu vůči stresovým situacím.