
První historicky doložená žena, kněžna, panovnice a babička v českých dějinách – sv. Ludmila se opět dostává do popředí zájmu. V letošním roce si totiž připomínáme 1100 let od přenesení ostatků světice z Tetína na Pražský hrad. Ostatky ženské osobnosti, která oslovuje současníky i po více než tisíci letech nechal přenést její vnuk Václav. Slavnostní akt připomene série akcí od července do září 2025. Nově vznikla také Stezka sv. Ludmily, která protíná Prahu, spojuje většinu míst spojených s životem světice. Poutní turismus je navíc stále na vzestupu. Spolek SVATÁ LUDMILA proto inicioval podpis memoranda o spolupráci, které zapojí do projektu kraje, neziskový i soukromý sektor. Společně chtějí víc propagovat jiná než typicky turistická místa v Česku a ulevit tak zatíženým lokalitám.
„Rok 2025 bude pro náš spolek ve znamení nových poutních cest, duchovních témat a podpory šetrného turismu. Vnímáme rostoucí zájem o hlubší propojení s krajinou a historií, a právě méně známá, přesto silná místa mají potenciál nabídnout návštěvníkům jedinečný zážitek. Spolupracujeme nejen s kraji a státními institucemi, ale nově chceme spolupráci rozvinout i se soukromými zemědělci – chceme rozvíjet agroturistiku v duchu udržitelnosti a ukazovat krásu české krajiny v jejím plném kontextu. Naše putování propojuje příběhy, duchovno a současné hodnoty,“ říká Miroslava Janičatová, která bude 20. května 2025 jmenovaná nově předsedkyní představenstva SVATÁ LUDMILA, z. s.
Cíl memorand – společně odklonit turisty z nejvytíženějších míst a nabídnou další zajímavá místa
Memorandum podepsané zástupci městských částí Prahy 1, 2, 5 a 6 spojuje podobný cíl. Společně chtějí přispět k rozvoji šetrného poutního turismu na území hlavního města. Cílem je prostřednictvím většího využití moderních technologií nasměrovat turisty k méně známým lokalitám a odlehčit tak přetíženým místům. Zástupci městských částí chtějí díky moderním technologiím zvýšit kvalitu návštěvnických zážitků a podpořit méně navštěvované části Prahy. Tímto příkladem je právě nově připravená poutní Stezka sv. Ludmily. (podrobněji níže)
Mezi lokality s největším počtem poutních míst u nás patří Středočeský kraj. Je navíc pilotním místem, kde se poutní turismus rychle rozvíjí. „Ve Středočeském kraji vidíme, jaký pozitivní dopad může mít rozvoj poutního turismu na místní komunity i celé regiony. Poutní stezky nejen přivádějí nové návštěvníky do méně známých lokalit, ale podporují také místní podnikatele a pomáhají udržet živou naši kulturní krajinu. Díky spolupráci se spolkem Svatá Ludmila a dalšími partnery se nám daří systematicky rozvíjet tuto formu turistiky a posilovat povědomí o bohatém dědictví našeho kraje. Jsem rád, že naše zkušenosti nyní inspirují i Prahu k zapojení do tohoto projektu,“ říká Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje.
Poutníci a milovníci historie letos navštíví dvě nové poutní stezky – jedna provede tuláky českou historií, druhá propojí Česko se sousedy
Hned dvě nové poutní stezky letos bude možné projít v Česku. Vůbec poprvé se otevře Stezka sv. Ludmily dlouhá 132 kilometrů, která spojí kompletně všechna místa související s životem světice. Provede zájemce místy kde před více než tisíci lety vznikal raně středověký český stát. Poutníci uvidí hradiště, kde Přemyslovci rozhodovali o politickém uspořádání země, kde se kníže Václav učil latinsky a kde kněžnu Ludmilu zastihla smrt. Stezka sv. Ludmily propojuje nově Beroun, Tetín, Budeč, Levý Hradec, Karlštejn, Mělník a Srbsko, ale prochází také městskými částmi Praha 1, 2, 5 a 6. Začátek stezky se otevře ve městě Mělník na Den poutníka 18. července. Konec naopak v rámci tradiční poutě na Tetíně 20. září v rámci oslav 1100 let od přenesení ostatků sv. Ludmily. Jedná se o stezku značenou Klubem českých turistů a na značkách jsou umístěny QR kódy, které zájemce jednoduše posunou přes chytrý telefon na platformu stezky, kde se dozví více o jednotlivých zastavení stezky. V případě větších historických památek či zajímavostí tam najdou fotky a informace i doporučení s navštívením atraktivních míst na: https://prague.eu/cs/poutni-cesty/. „Duchovní dědictví Prahy je nesmírně atraktivní pro křesťanskou komunitu, proto jsme se rozhodli jí nabídnout speciální stránku, která obsahuje unikátní seznam poutních míst a stezek, které vedou přes Prahu,“ uvádí Jana Adamcová, místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism. Na webu prague.eu naleznou návštěvníci přehled poutních cest a míst, které mohou v Praze navštívit, a to s kompletní trasou a podrobnými informacemi, včetně fotografií a doporučení k jejich návštěvě.
Část Stezky sv. Ludmily půjdou jako první studenti Arcibiskupského gymnázia v Praze 24. května. „Pouť symbolizuje naši snahu o růst, poznání a hodnotové vzdělávání. Jsme hrdí, že se jako první škola můžeme oficiálně vydat právě na stezku zasvěcenou patronce vzdělávání,” uvedl Ondřej Mrzílek, ředitel Arcibiskupského gymnázia v Praze.
K dalšímu zajímavému putování může inspirovat otevření prodloužené poutní Stezky sv. Vintíře z Blatné do Břevnovského kláštera v Praze. Trasa navazuje na původní stezku z bavorského Niederalteichu do Blatné. Slavnostní otevření tzv. Vintířovy stezky vinoucí se česko-německým pohraničím se bude konat ve Svatém Janu pod Skalou 21. června. Turisté teď mohou nově dojít historickými cestami až do Břevnovského kláštera, kde je někdejší diplomat, světec a první obyvatel Šumavy – sv. Vintíř – pohřbený. „Stezky, jako je ta Vintířova, propojují naši historii s dnešním světem a ukazují, jak důležité je uchovávat paměť krajiny. Věříme, že nová poutní trasa přispěje nejen k oživení zájmu o region, ale také k rozvoji šetrného turismu a poznávání našich společných kořenů,“ říká Libor Picka, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje.
Oslavy 1100 let od přenesení ostatků sv. Ludmily
V září si Česko připomene významný akt přenesení ostatků sv. Ludmily z Tetína na Pražský hrad do baziliky sv. Jiří. Oslavy významné události se odehrají v centru české metropole i ve středních Čechách.
V bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru se uskuteční 14. září od 19 hodin koncert – zazní Oratorium Svatý Václav autora Martina Kumžáka jako pocta nejznámějšímu českému světci. Hudba se snaží vykreslit vnitřní rozpoložení postavy svatého Václava na pozadí legendárně-historického obrazu zprostředkovaného vypravěčem, a vzájemného působení jeho dvou osudových žen Drahomíry a Ludmily. Dílo představí sám autor v premiéře v novém komorním obsazení se zpěváky a herci Michaelou Šrůmovou, Dashou, Jiřím Brücklerem, Janem Přeučilem a sborem Coro da camera Praga. Zahraje orchestr Capella da camera Praga. Jak prozradil P. Mgr. Jakub Berka OPraem., farář a rektor baziliky sv. Ludmily na Královských Vinohradech v Praze, bylo to žena vladaře, reprezentovala a tím, že byla zbožná, zůstala normální. Poznala, že život není lehký, ztratila manžela a oba syny. „Jako by nám vzkazovala, že chceme-li být šťastní je nutné učit se umění naslouchat hlasu svědomí. Učit se být tichý, štědrý, skromný, lačnící a žíznící po spravedlnosti. Mít srdce, které je čisté a milosrdné. Vnášet klid a pohodu všude tam, kam přijde, vydržet strasti života, neoplácet, ale odpouštět tak jako Kristus na kříži. To bylo její krédo, obyčejné, lidské,“ upřesnil. Zájemci se mohou těšit také na dobový průvod, který se při příležitosti otevření konce Stezky sv. Ludmily uskuteční v předvečer Svatoludmilské poutě na Tetíně 19. září.
Více o spolku SVATÁ LUDMILA na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz.