
Zástupci českých památek převzali z rukou ministra pro místní rozvoj pana Petra Kulhánka a prezidenta SOCR Tomáše Prouzy ocenění Inspirativní památka. Ministerstvo pro místní rozvoj touto cenou poděkovalo za dlouhodobou práci v oblasti ochrany a zpřístupňování kulturního dědictví. Hodnocení proběhlo ve dvou kategoriích, a to za Atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu, a dále za Ekonomickou udržitelnost a celoroční přístupnost. Zámek Loučeň, jakožto člen Asociace nestátních otevřených památek – ANOPA byl nominován v obou z nich, podobně jako i další členové asociace. Společně se Zámkem Loučeň ocenění Inspirativní památka získal Zámek Náměšť na Hané, Zámek Červený Hrádek, Hrad a zámek Staré Hrady a Hrad Loket. Mimo památky asociace to byly zámek Litomyšl, zámek Blatná Vila Stiassny, Továrna Vír a Oblast Dolní Vítkovice. Diplomy byly předány v sídle Ministerstva pro místní rozvoj v Praze na konci května tohoto roku. Oceněné památky byly hodnoceny jak ministerstvem, tak Svazem obchodu a cestovního ruchu – SOCR, na základě nominací krajských koordinátorů cestovního ruchu, Národního památkového ústavu, Asociace nestátních otevřených památek a Asociace majitelů hradů a zámků.
„Velice rád jsem jménem Ministerstva pro místní rozvoj poděkoval všem oceněným za dlouhodobou práci v oblasti ochrany a zpřístupňování kulturního dědictví. Velmi si vážím úsilí, které vynakládají všichni zúčastnění na péči o památky a rád bych ocenil jejich podíl na rozvoji cestovního ruchu a kulturního života v České republice. Zvláštní uznání si zaslouží památky, které jsou otevřené i v zimním období a poskytují návštěvníkům jedinečné zážitky i mimo hlavní sezónu. Rád jsem proto těmto aktivitám vyjádřil uznání a doufám, že tak zároveň inspiroval i další subjekty k podobnému přístupu,“ uvedl Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj.
„Zámek Loučeň je celoročně zpřístupněný veřejnosti již od svého otevření v roce 2007, tedy ještě v době, kdy se památky po 31.říjnu na zimu uzavíraly a s velkou slávou 1.dubna zase na léto otevíraly. Několik prvních zim jsme to měli hodně složité, potřebovali jsme návštěvníkům ukázat, že navštěvovat památky mohou i v zimě, a hledali jsme atraktivní program, za kterým by přišli. Nemohli jsme si dovolit mít v zimě zavřeno a dotovat zimní provoz uzavřeného zámku z tržeb letních měsíců. S radostí jsem za ty roky pozorovala, že na zimu začaly otevírat i další památky, a dnes se už chystá zimní program na většině objektů, kde to technické podmínky umožňují. Z tohoto důvodu mne velmi potěšilo vyhlášení ceny Inspirativní památka, vysoký počet zaslaných nominací, a samozřejmě také že Zámek Loučeň, a i další členové naší Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) pod drobnohledem hodnotitelů i veřejnosti obstáli. Přála bych si, aby se z vyhlašování ocenění Inspirativní památky stala tradice, aby kromě radosti oceněných, kteří se snaží v době „zimního spánku“ najít cestu k návštěvníkům, se čím dál více mluvilo o tom, že na hrady a zámky se dá chodit po celý rok,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka Zámku Loučeň a předsedkyně výkonné rady Asociace nestátních otevřených památek.
Pravidla ocenění ministra pro místní rozvoj – Inspirativní památka
Ocenění bylo možné udělit majiteli nebo provozovateli památky – zámek, hrad, zřícenina, tvrz, klášter, kostel, vila, technická památka atd. ve dvou kategoriích. První kategorií byl – Atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu. Kategorie ocenila památky, které kreativně využívají zimní sezónu (listopad, prosinec, leden, únor) nebo část zimní sezóny k pořádání akcí a programů, které přitahují návštěvníky i mimo hlavní turistickou sezónu. Zároveň se zaměřuje na projekty, které přispívají k rozvoji cestovního ruchu v regionu. Hodnocena byla originalita zimního programu, návštěvnost a přínos pro cestovní ruch. Druhou kategorií byla pak Ekonomická udržitelnost a celoroční přístupnost. Tato kategorie se zaměřila na památky efektivně kombinující podnikatelské inovace a služby (gastronomie, ubytování, obchody) s udržitelností provozu a zároveň zajišťují otevřenost pro návštěvníky po celý rok. Pareametrem hodnocení zde byla ekonomická stabilita, rozmanitost služeb a celoroční dostupnost.
Jednotlivé památky byly nominovány krajskými koordinátory, Národním památkovým ústavem, Asociací nestátních otevřených památek a Asociací majitelů hradů a zámků. Nominace vyhodnotila hodnotitelská komise složená ze zástupců MMR, CzechTourism a SOCR.