Odpadkouši se divoce rozmnožují. Opakuje se situace z roku 2019, kdy bylo na spadnutí zavalení Krkonošského národního parku odpadky, respektive odpadkouši. Krakonoš hrozil úplným uzavřením hor a neváhal v této věci naléhat na ministra životního prostředí. Nyní jsou však v ohrožení VŠECHNY NÁRODNÍ PARKY! A ve větším! Krakonošovy síly už nestačí…
Proto povstal KAPITÁN HEJKAL
Kdo to je? Ve všech ohledech mimořádně vybavený ochránce přírody, superhrdina, akční bojovník, morální aktivista a špičkový vědec. Mytická i reálná bytost v jednom – zjevení ALL INCLUSIVE. V podstatě partner Krakonoše, víly Thayany, skřítka Rašeliníčka a dalších regionálních vládců, zastánců hor a přírody vůbec.
Povstal, aby bojoval proti odpadkoušům a jejich rozmnožovačům a mobilizoval lovce odpadkoušů.
Jelikož tato veskrze duchovní bytost nedisponuje reálným tělem, s laskavým svolením režiséra a herce Jakuba Koháka si dlouhodobě propůjčila jeho. Pokud tedy tohoto populárního baviče někde spatříte, ověřte si, zda náhodou nejde o jeho alter ego KAPITÁNA HEJKALA. Ten vás nepobaví, ale v případě nevhodného chování sejme znamením hanby ze svého pověstného hanbostřílu.
Odpadkouši – mor národních parků
Invazivní čeládka odpadkoušů hyzdí a otravuje přírodu. VŠUDE! Kde se bere? Jak se rozmnožuje? Prostým odhozením obalu, hygienické potřeby, kelímku, mikrotenového sáčku, roušky, respirátoru, … V okamžiku přesunu do zeleně se dříve užitečná či užitá věc změní v zákeřného odpadkouše. Nezničitelného, prakticky nesmrtelného, nevychovatelného, zřídkakdy recyklovatelného. Tvora s perspektivou přibližně stoletého spokojeného života na čerstvém povětří.
Detaily vizte v Atlasu odpadkoušů na https://www.nenizverjakozver.cz/atlas/.
Promění se Národní park Podyjí v kaňon zasypaný odpadkouši?
Tato perla naší přírody patří mezi nejvíce ohrožené, situace je zde krajně akutní. Proto budou kapitán Hejkal a jeho věrní až do konce sezony zasahovat také zde. Zavítáte-li proto do Národního parku Podyjí, dobře zvažte, zda z něho chcete odjet s HANEBNÝM CEJCHEM odhazovače, nebo skvělým pocitem LOVCE ODPADKOUŠŮ.
Doufejme, že ne. Ale protože jde o nejmenší z našich národních parků – v podstatě ho tvoří pouze kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem –, je riziko bleskurychlého totálního zaodpadkoušování velké. Spoléhat na to, že odpadkouše odnese voda, nelze. Zaručeně by se zachytili v hluboce zaříznutých meandrech. Ač třeba neviděni, pod hladinou odpadkouši páchají snad ještě více zla než na souši. Voda je sice na ně podobně jako většina ostatních živlů krátká, ale přece jenom je devastuje rychleji. Jenže je nerozpouští, jen rozkládá na menší částečky. Čímž se zvětšuje riziko jejich pozření rybami a dalšími vodními živočichy, potažmo milovníky šupinatých pochoutek. „Výhodou rozlohy našeho krásného parku je z hlediska odpadkoušů snad jen to, že se menší území uklidí snáze. Je to ale velmi diskutabilní výhoda, protože se Podyjí pyšní tak dramatickým terénem plným strmých stěn, hluboce zaříznutých údolí bočních přítoků, nejrůznějších skalních útvarů, kamenných moří a podobně, že si tu odpadkouši snadno najdou miliony skrýší, z nichž pak nečekaně vylézají, případně v nich jen skrytě zákeřně škodí. Lovci odpadkoušů se u nás mnohdy mění v detektivy. O to si jejich práce více ceníme,“ uvádí ředitel národního parku Ing. Tomáš Rothröckl. „Dokonce zvažujeme, že bychom analýzy ulovených odpadkoušů nabídli podnikům jako marketingové výzkumy. Z nedopalků smrdutých jsme například schopni vyčíst, která značka cigaret je nejoblíbenější mezi milovníky čerstvého vzduchu, podle lahví a plechovek spolehlivě určit nejpopulárnější nápoje. Dokonce i to, kterých televizorů se domácnosti zbavují. Jenže bychom radši zkoumali a zachovávali panenskou přírodu Podyjí a s odpadkouši se nezdržovali.“
Jak kapitán Hejkal s odpadkouši zamete?!
Jak se postará, aby šli do pytle? Aby je ekologicky bezúhonní lovci sebrali, ještě než zčernají? Neúprosně! Hejkal ví, že odpadkouše lze zlikvidovat pouze dvěma způsoby:
- PREVENCÍ (potírání rozmožovačů, šíření osvěty),
- RESTRIKCÍ (sběr odpadkoušů a jejich transport do spalovny).
Za tím účelem zformuloval tři pilíře antiodpadkoušologismu:
PLNĚNÍ ROZKAZU:
Co si do přírody přinesu, to si taky odnesu!
Vysvětlení pilíře: Plnění nenáročného rozkazu je schopno citelně omezit populační expanzi odpadkoušů. V zásadě sterilizační opatření.
SBĚRNÉ LOVY
mobilizace, tj. nábor armády LOVCŮ ODPADKOUŠŮ. Hejkalem a jeho stoupenci organizované i spontánní zteče – LOVY ODPADKOUŠŮ. (Info o ztečích na https://www.nenizverjakozver.cz/akce.)
Vysvětlení pilíře: Do pytle s nimi! Seberte je, než zčernají! velí pilíř. Zavřete je do příslušných nádob, odsuďte je ke smrti žehem!
ODSTŘELY ROZMNOŽOVAČŮ
Označování rozmnožovačů cejchem hanby zásahem hanbostřílu.
Vysvětlení pilíře: Je to tak! Dokud my všichni – nejen kapitán Hejkal – nevypálíme neodpovědným rozmnožovačům-odhazovačům CEJCH HANBY, budou dál rozmnožovat. Odhodit odpadek v národním parku musí být společensky neodpustitelné.
Jak se připojit ke kapitánu Hejkalovi? Jak mu pomoci nebo alespoň vyjádřit podporu?
Stačí…
● Podepsat přísahu CO SI DO PŘÍRODY PŘINESU, TO SI TAKY ODNESU na https://www.nenizverjakozver.cz/ či u hejkalostánků v národních parcích a dodržovat ji. Dodržování dokladovat na sociálních sítích (https://www.facebook.com/nenizverjakozver a https://www.instagram.com/nenizverjakozver/).
- Zapojit se do LOVECKÝCH AKCÍ + LOVIT PROAKTIVNĚ NEORGANIZOVANĚ.
Harmonogramy akcí na https://www.nenizverjakozver.cz/akce.
● FOTOLOVIT rozmnožovače a zostouzet je na sociálních sítích. (Byť budou jejich fota anonymní – tedy s rozmazanými obličeji či očima zakrytýma černou páskou, výchovný efekt je jistý!)
Způsobů je však víc, jistě najdete i nějaký svůj vlastní. Čím více nás bude, o to je větší pravděpodobnost, že se odpadkouše podaří vymýtit nebo alespoň jejich stavy citelně zredukovat.
Ať už tedy zavítáte do kteréhokoli z uvedených parků, probuďte v sobě DUCHA KAPITÁNA HEJKALA!