Podzim dokáže být nepříjemně vlezlý, chladný a deštivý. Na druhou stranu však hraje všemi barvami a má nezapomenutelné kouzlo. Je škoda ho prosedět doma u televize, mnohem lepší je vyrazit ven. A jít si třeba zaběhat? Žádný problém.
Běhání začíná u bot, kterých je na trhu dnes neskutečně široký výběr. Nejprve si ujasněte, kde chcete běhat. Zda jste asfaltový polykač kilometrů, nebo běžec, který raději vyrazí na lesní cesty a pěšiny. Zda běháte raději dlouho a daleko, nebo spíše kratší úseky a intenzivně. Zda se chystáte na závody.
„Pro základní běhání platí, že se vám bude hodit pohodlná lehká bota s dobrým tlumením a kvalitním svrškem. Pokud se začínáte více specializovat a víte, že budete nabíhat velké objemy kilometrů, sáhněte pro botách k tomu určených. Ty jsou zpravidla velmi pohodlné, skvěle tlumí nárazy a vibrace a některé dokonce umožňují tzv. „floating run“ – při běhu máte pocit, téměř jako byste se vznášeli,“ říká Jakub Korábek, projektový manažer MizunoStore.cz specializující na prodej běžecké obuvi.
Pro rychlejší běhání, intervaly, úseky nebo dokonce závod, vám nejspíše budou vyhovovat boty uzpůsobené právě rychlejšímu běhu. Jsou lehoučké, skvěle prodyšné a zpravidla méně tlumené.
A pokud běháte nejraději v přírodě po lesích s padajícím listím, kluzkými cestami, cestičkami a pěšinami, pak sáhněte po trailové obuvi. Ta je uzpůsobená právě nejistému dopadu na nerovných plochách v terénu. Důležitá je u ní stabilita, dobrá podešev s protiskluzovou úpravou a případně také membrána. Ta se vám může v mokrých podzimních dnech náramně hodit – k chodidlu nepropustí vlhkost a naopak pot odvádí z nohy ven.
Boty jsou základ, ale co dále? V podstatě nic a v tom je krása běhu. Pokud na sebe vezmete cokoliv sportovního doma najdete, můžete vyběhnout. Nicméně pohodlnější to jistě bude s běžeckým oblečením. A to zejména v nepříznivém podzimním počasí.
Jak se tedy obléci? „Ideální je vyrazit ven na hraně svého teplotního minima, kdy vám je v okamžiku, kdy vybíháte, téměř zima. Ta se totiž po pár minutách pohybu změní v příjemnou teplotu, říká Jakub Korábek: „Pokud to totiž s oblečením přeženete a bude vám horko už na začátku běhu, budete po pár stovkách metrů proklínat každou vrstvu oblečení, kterou máte s sebou navíc.“
Hranice teplotního minima však může být ošemetná, takže pro případ, že ji netrefíte úplně přesně, není špatné si do kapsy přibalit třeba větrovku. Větru odolnou svrchní vrstvu není ostatně od věci přibalit do kapsy vždy. Vítr dokáže být v zimě opravdu nepříjemný a pocitová teplota s jeho rychlostí velmi rychle klesá.
Jinak platí obecná pravidla o oblékání. Vrstvení funkčních oblečení, které dokáže co nejvíce propustit pot. Od věci nejsou třeba zateplené elastické kalhoty, nebo teplejší funkční prádlo. A v dešti nezapomeňte na nepromokavou svrchní vrstvu. Ne igelitovou pláštěnku, ale funkční bundu, která dovnitř déšť nepustí, ale zároveň dovolí potu odejít z těla ven. A když se opravdu ochladí, měla by být samozřejmostí také čepice nebo alespoň čelenka. Většina tělesného tepla totiž odchází z těla nezakrytou hlavou. To samé platí o rukavicích. Rozehřívat doma prochladlé prsty není nic moc.
Výběr na trhu napříč značkami je opravdu široký, nicméně pokud zkusíte třeba prověřenou japonskou klasiku Mizuno, nemůžete šlápnout vedle ani na asfaltu, ani v terénu. Skvělé tlumení prostřednictvím Mizuno Wave vlnové desky ve spojení se systémem Mizuno Enerzy, skvěle řešené svršky, nebo podešve Michelin u trailové obuvi. Důkazem budiž například legendární boty Mizuno Wave Rider 25, které letos slaví čtvrt století existence na trhu a které používá v přípravě také mistryně světa Zuzana Hejnová.
Ať již si vyberete jakoukoliv obuv, každopádně vyrazte ven. Běhání barevným podzimem určitě stojí za to.
Ilutrační foto