Tento týden do zoo přicestovali dva nadějní samci kozorožce kavkazského. „Oba přijeli ze Zoo Bojnice, transport proběhl bez komplikací, dnes jsou již začleněni do stáda a doufáme, že se jim u nás bude líbit,“ dodává zooložka Ing. Jitka Vokurková.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat. Zoo Olomouc patří momentálně mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V roce 1996 na konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) byla pověřena vedením jejich plemenné knihy. Vedoucí plemenné knihy eviduje chov tohoto druhu v rámci Evropy, úzce spolupracuje se všemi chovateli, sleduje genetickou variabilitu chovu, dává doporučení k přesunům zvířat, vyhledává nové chovatele, pravidelně vydává plemennou knihu a na výročním zasedání EAZA prezentuje chov tohoto druhu. Od konce roku 2020 Zoo Olomouc vede chovný program pro tento druh v rámci EAZA.
OBECNÉ INFORMACE
Tento druh je na Kavkaze endemitem (nikde jinde na světě se nevyskytuje), konkrétně ho můžeme spatřit pouze v pohořích Gruzie a Ruska, kde žije vzácně v místech o rozloze pouhých 4500 km2. Během kruté zimy se sdružuje na slunných svazích. Kozorožci jsou úžasní akrobaté. Dokážou šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech. Je známo, že se na hraně srázů po prudkých skalních stěnách pohybují už od útlého věku. Matku následují velmi brzy po narození. Živí se zejména trávou a listím. V přírodě spásají během léta až 100 druhů rostlin včetně mnoha léčivých, nepohrdnou houbami (holubinkami). V zimě se velmi těžko dostávají k travinám díky až 35 cm vysoké vrstvě sněhu. Mezi jejich predátory patří vlci a rysi. K pohybu po kamenitém podkladu mají kozorožci přizpůsobené paznehty s ostrou ale pružnou hranou a vnitřní měkkou částí. Při došlápnutí se tak vytvoří podtlak a paznehty se „přisají“ ke skalnatému povrchu. Kozorožci jsou mimořádně ostražití. Zorničky mají tvar vodorovné štěrbiny, čímž zajišťují široké zorné pole. Jejich rohy mohou dosahovat délky až 80 cm, váhy až 1,8 kg každý a jsou nejtlustší za všech druhů kozorožců. Vokalizují ostrým střídavým pískáním.
ZAJÍMAVOSTI
Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na 3000 jedinců. Klesají tedy v důsledku činnosti člověka, který loví trofejní samce (rohy dospělých samců dosahují délky až 106 cm). Také ale díky narůstajícímu chovu domácích zvířat. Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami.