François a Gérard… Několik měsíců to vypadalo na poklidnou domácnost těchto dvou samců pandy červené, kteří k nám přicestovali z Francie. Před pár dny však mezi nimi došlo k hašteření, které vyústilo v upevnění si dominantního postavení jednoho ze samců. Svého pandího kamaráda se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu souhrou několika dalších okolností i podařilo. Jednalo se o nešťastnou náhodu. Ve včerejších odpoledních hodinách zasahovali na místě hasiči, aby pandu, která našla azyl ve výběhu kamzíků, dostali z vrchních pater stromu dolů. „Gérard byl na útěku od úterního dne. Včera ho spatřil kolega ve výběhu kamzíků.
Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala cca hodinu. Hasiči Olomouckého kraje byli povoláni k záchraně osob a zvířat z výšky. Zaměstnanci zoo stáli v 15členném týmu pod stromem s nataženou plachtou. Samce nebylo i přes veškerou snahu možné dostat dolů, nakonec bylo použito vodní dělo. Chtěl bych z tohoto místa hasičům poděkovat. Díky jejich nejen obětavé, ale bezmezně profesionální práci má dnes náš útěkář zase domov. Prozatím sice provizorní,
jelikož dojde k úpravám jeho výběhu tak, aby v něm našel bezpečí. Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku,“ dodává ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň. Oba samci přijeli do Zoo Olomouc 18. května z Francie, konkrétně z místa Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se 9. června 2020 narodili.
OBECNÉ INFORMACE
Panda červená se vyskytuje v nadmořských výškách od 2000 m n. m., ale i převyšujících 4000 m n. m. Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na 10 000 jedinců a její stavy stále klesají. Nejvíce je ohrožena ztrátou přirozeného prostředí – odlesňováním a nelegálním lovem (pytláctvím). Svým vzhledem připomíná spíše mývala než medvěda. Hnědé skvrny pod očima se nazývají „slzy“. Vyvinul se u ní tzv.
„šestý prst„, který jí slouží k lepšímu úchopu větví. Živí se zejména listím bambusu podobně jako její známější jmenovec. Pochutná si však i na zelenině, ovoci a trávě, či vejci. Pandy se dorozumívají specifickou vokalizací, která evokuje kvičení. Dožívají se až 14 let.
ZAJÍMAVOSTI
Pandy velmi obratně šplhají. Odpočinek tráví ukryté v korunách stromů, kde hledají bezpečí před predátory. Cítí–li se být v ohrožení, strnou a předstírají smrt. Pandy jsou schopny stát na zadních nohách jako člověk po dobu až 30 sekund, některé pandy dokáží takto urazit i několik metrů. Své teritorium si označují trusem, který na stromy a kameny rozmetávají pomocí ocasu. Překlad čínského názvu do angličtiny se stal vzorem pro pojmenování webového prohlížeče Mozilla Firefox (česky znamená „ohnivá liška“)