Vydejte se na pěknou zimní procházku, kde nepotkáte davy lidí, a kde častěji uvidíte stopy srnek, než-li ty lidské.
Trasa vede částečně po červeně značené Cyrilometodějské stezce. Výchozím bodem může být rozcestí u velehradské baziliky. Vydáte se po Salašské ulici a u hasičské zbrojnice odbočíte po červené doleva. Po cca 2,5 km dojdete k rozcestníku Nový dvůr a odtud zamíříte na nezpevněnou cestu, na které po 1,3 km odbočíte ostře vpravo. Po dalších 1,8 km dorazíte k rozcestí Salašský potok. Odtud už opět po zpevněné cestě, po modré zpět na Velehrad.
Délka trasy: 8,8 km
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Velehrad
Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy. Jeho srdcem je barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. V podzemí baziliky je přístupné lapidárium přibližující stavební památky původně románského kláštera. Vystavena je zde také Zlatá růže – vyznamenání věnoval Velehradu papež Jan Pavel II. Součástí je expozice o křesťanských mučednících 20. století – Martyrion.
Historie Velehradu se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky Salašky přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter. Právě na základě své polohy dostal klášter své jméno a stal se záhy nositelem mnohem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj.