S koncem starého a příchodem nového roku stoupá chuť dívat se na svět novýma očima a vyhlížet do budoucnosti. Co se za novými pohledy, výhledy a vyhlídkami vydat na některou ze středočeských rozhleden? Výhledy do malebných údolí i na daleké hory mají své kouzlo v kterékoliv roční době. Některé z rozhleden jsou volně přístupné celoročně, jiné se řídí otevírací dobou, některé po letní turistické sezóně zavírají. Kde si neokoukané výhledy užít právě v tomto období? Seznam je dlouhý. K pomyslným výhledům do nového roku 2022 jsou rozhledny ve středních Čechách jako stvořené.
Na vyhlídkové výlety je často vhodnější vyrazit o víkendu, většina rozhleden s provozní dobou totiž zůstává v tomto období přístupná pouze v sobotu a v neděli. O víkendu a v pátek má otevřeno například rozhledna Vodárna na okraji Kolína, vzniklá z původní vodárenské věže. O víkendu je přístupná také rozhledna na Velkém Blaníku ve tvaru husitské hlásky anebo třeba rozhledna na Vrátenské hoře na Kokořínsku, z jejíhož vrcholu se naskýtá kruhový rozhled na Kokořínsko, Pojizeří i na lesy Českého ráje. O víkendu zůstává otevřena také rozhledna Městská hora v Berouně.
Zkrátka nepřijdou ani turisté, kteří by na rozhlednu rádi vyrazili ve všední den. Mnohé středočeské rozhledny jsou totiž přístupné volně a po celý rok. Řadí se k nim rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou, Bedřichova vyhlídka na Kolínsku, Špulka na Benešovsku, Pepř poblíž města Jílové u Prahy, Drtinova rozhledna na Besedě na Příbramsku či rozhledny Děd a Máminka na Berounsku, Vysoký Vrch v lesích chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, Kožova hora poblíž Kladna nebo třeba rozhledna v areálu Vrchbělá, ze které je krásně vidět nejen na nedaleký Bezděz, ale také na místní minizoo přímo pod rozhlednou. Za poplatek je v otevírací době denně přístupná také rozhledna na Kaňku u Kutné Hory.
Každá z rozhleden má svůj příběh. Některé stávaly na strategických místech dávno, jiné vznikly až v nedávné době. Bedřichova vyhlídka, ze které je za dobré viditelnosti vidět až na Krkonoše, dostala jméno podle pruského krále, který na ní měl během významné bitvy u Kolína roku 1757 jedno ze svých velitelských stanovišť. Za jménem Špulka zase stojí neobvyklý tvar rozhledny, připomínající starou špulku na nitě.
„To, že jsou střední Čechy rozhlednovým rájem, dokládá i brožura, kterou Středočeská centrála cestovního ruchu vydala. Mapa rozhleden, která je zdarma k dispozici ve vybraných infocentrech a ke stažení na našich webových stránkách, u každé z rozhleden doplňuje kromě informací o otevírací době a přesné poloze také například počet schodů, které na vyhlídkovou plošinu vedou, její výšku anebo nadmořskou výšku místa, na kterém rozhledna stojí,“ doplňuje Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.