V olomoucké zoo proběhla opětovná kontrola hmotnosti a růstu téměř rok a půl starých krokodýlů čelnatých, spojená s jejich odchytem. Tomuto procesu předcházelo nutné oddělení samice. Ačkoli se nejedná o velký druh krokodýla, je obezřetnost na místě. Chovatel Filip Vařeka, vyzbrojen sítí a letně vyhlížejícím outfitem, se zanořil do vodní nádrže, kde bez větších obtíží postupně odchytil všechna mláďata. Ta jsme následně změřili, zvážili a načetli jejich čipy. „Největší z mláďat mělo 82 cm a 2060 g, naopak nejmenší 71 cm a 1279 g. Rozdíly v růstu jsou tak poměrně markantní a na první pohled patrné. Krátce po vylíhnutí vážili malí krokodýlci od 66 – 94 g a měřili okolo 30 cm. Hmotnost se jim tak za dobu jejich dosavadního života zvětšila skoro 21x a délka až téměř 3x. Vše proběhlo bez potíží a samice už pobývá opět společně se svými mláďaty,“ dodává chovatel a úspěšný chytač Filip Vařeka. Otcem těchto odrostlejších mláďat byl samec, který pobýval v Zoo Olomouc drahně let. 28 let je vskutku dlouhá doba. Zplodil je ještě před svým úhynem v roce 2020.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Krokodýly čelnaté chová olomoucká zoo od roku 1992, ve kterém ze Dvora Králové získala dospělý pár. V roce 2013 došlo na základě doporučení koordinátora k výměně samice a od roku 2015 k dnešnímu dni úspěšně odchovali 28 mláďat. Pětici malých krokodýlů jsme úplně poprvé zkusili chovat v expozici spolu se samicí v roce 2020, která se hned na začátku ujala mateřské role velmi svědomitě. S odstupem času můžeme zodpovědně říct, že inkubace v umělé líhni a následné vrácení mláďat po vylíhnutí k samici je možné a rodičem akceptovatelné. Pravidelné kontroly zdravotního stavu a růstu se ani jim však nevyhýbají.
OBECNÉ INFORMACE
Krokodýl čelnatý obývá pralesní bažinaté oblasti západní a části střední Afriky. Tam se skrývá v doupatech mezi kořeny stromů zanořenými do vody. Dorůstá maximální délky pouhé 2 m. Ve volné přírodě nežije rodičovský pár společně a o hnízdo se stará pouze samice. Společnost vyhledává pouze v období páření. O český název tohoto plaza s noční aktivitou se zasloužilo pro něj typické vystouplé čelo. Svou potravu loví v noci u břehu prudkým pohybem tlamy do strany. Coby masožravé zvíře nepohrdne rybami, plazy, korýši, drobnými savci, případně mršinami. Nejvíce je ohrožen lovem místních domorodců pro maso a ztrátou přirozeného biotopu, v důsledku masivního odlesňování.
ZAJÍMAVOSTI
Na počátku období dešťů (květen) staví samice v blízkosti vody kopcovitá hnízda. Ta jsou tvořena vlhkou, rozpadající se vegetací, která produkuje teplo v důsledku tlení a vejce jsou tak jakoby v inkubátoru. Samice kladou nejčastěji kolem 10 vajec. V tomto období bývá samice velmi agresivní. Před vylíhnutím vydávají mláďata ve vejcích kvákavé zvuky. Po vylíhnutí je bere samice do vody, kde je hlídá. Matka svá mláďata střeží jak v období inkubace, tak i nějakou dobu po narození. Krokodýl čelnatý má pod kůží mnoho kostěných štítků (osteodermů), proto se kůže nehodí pro průmyslové zpracování.