Tradice masopustu je stále živá, navíc jako by každým rokem nabírala na důležitosti – a to i v současné době, která z důvodu koronavirových omezení pořádání společenských oslav a akcí příliš nenahrává. Masky popouštějí uzdu fantazii a zvyšují odvahu. Letos je možné užít si rozpustilou karnevalovou atmosféru, kterou si nikdo nechce nechat ujít, zejména v sobotu 26. února. Masopustní veselí se na daný den ve středních Čechách chystá v Roztokách u Prahy, Zadní Třebáni, ve Stochově na Kladensku či v pivovaru v Úněticích. V neděli 27. února bude pokračovat také v Mělníce.
Lidový zvyk spojený s koncem zimy a blížícím se začátkem jara má dávné pohanské kořeny. Býval poslední velkou rozpustilostí ještě předtím, než se s příchodem předvelikonočního půstu přestalo jíst maso. Šlo o poslední příležitost, kdy se dalo tancovat a hodně pít. Bujarým veselím se předznamenávalo dlouhé postní období, které vrcholilo Velikonocemi. Masopust není jen různorodou podívanou pro diváky, ale zejména příležitostí pro každého se zapojit a únorové veselí se užít. Letos se většina hlavních masopustních oslav ve středních Čechách uskuteční v sobotu 26. února.
Tradiční masopust se 26. února uskuteční v Roztokách u Prahy. Masopustní rojení bude letos sice komornější než v minulých letech, ani tak při něm nebude chybět slet světelných objektů, slepic a dalších maškar již v 5.30 hodin ráno a jejich buzení Královny Masopustu. Maškary se sejnou i odpoledne, aby oslavily konec Masopusta, zapěly masopustní hymnu, spustily vlajky, sťaly Kohouta a tím zachovaly svou sílu do dalších let. Až do konce března bude v kavárně Vratislavka možné prohlédnout si výstavu fotografií zachycujících 25 let místního masopustu.
Jednou z největších a nejbohatších akcí svého druhu je ve středních Čechách Poberounský masopust v Zadní Třebáni. Letos začne na návsi stylovým staročeským jarmarkem, na kterém nebude chybět tradiční symbol masopustu – koblihy. V čele masopustního průvodu Zadní Třebání půjdou medvěd, medvědář, policajt a Masopust-Bacchus. Na Kladensku se slaví Stochovský masopust pořádaný v místě považovaném za rodiště svatého Václava. Na Mírovém náměstí je pro dobrou náladu připravena hudební skupina Švejk band a masopustní představení Divadla M z Duchcova. Chybět nebudou masopustní trh, průvod ani tancovačka ve foyeru domu kultury.
Následující den, v neděli 27. února, se masopustní veselí ponese městem Mělník. Bude se zpívat a dovádět, jak se při masopustu sluší. Vše doplní masopustní trhy, jejichž součástí bude tradiční zabijačka, hudba i dílničky pro děti.
Masopustní oslavy byly na mnoha místech ve středních Čechách v letošním roce zrušeny. Některé se již uskutečnily – a není se čemu divit, i ve středověku se slavilo po dlouhé období. Někde se v duchu masopustu slaví také netradičně. „Tak trochu jinou masopustní oslavu lze zažít třeba i v pivovaru v Úněticích – uskuteční se v něm veselice spojená s naražením masopustního pivního speciálu,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.