Známý delikvent z dokumentu Heleny Třeštíkové se po dlouhých letech ocitá na svobodě a chce žít poctivý život. Díky dokumentu promítanému po celé republice se René mezitím stal známou postavou, setkává se tak nově se zájmem médií i žen. Hlavní charakterové rysy ale zůstávají – je hloubavý, vysoce inteligentní a tvůrčí. Jak si René poradí s novými výzvami? Vymaní se ze začarovaného kruhu trestné činnosti a vězení? To se diváci dozvědí v novém filmu René – Vězeň svobody a v rámci besed na festivalu Jeden svět po celé republice. V pátek 25. března od 20.30 hodin budou režisérka Helena Třeštíková a hlavní protagonista přítomni na projekci a diskusi v pražské Lucerně. René bude film doprovázet a mluvit s diváky následně na projekcích v Liberci, Českých Budějovicích, Brně nebo Olomouci. Do filmové distribuce pak René – Vězeň svobody vstoupí 7. dubna.
Snímek navazující na časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové o charismatickém kriminálníkovi mapuje dalších třináct let Reného života po propuštění na svobodu. V původním filmu z roku 2008 dokumentaristka Helena Třeštíková sledovala svého hrdinu dvacet let, získala za něj evropského Oscara za nejlepší dokument. Nový film René – Vězeň svobody měl už světovou premiéru na největším festivalu dokumentu IDFA v Amsterdamu. Na přelomu března a dubna ho budou moct vidět i čeští diváci po celém Česku, festival Jeden svět ho uvádí ve výběru deseti filmů o nejlepší dokument v České soutěži.
„René si skutečně nechal na krk vytetovat nápis Fuck of people i s tou pravopisnou chybou, když mu bylo okolo dvacítky. Dnes už je tetování běžnější, ale v době vzniku tohoto tetování to byla bomba. Ale stejně mu ten nápis na krku pořád vysílá ten jeho vzkaz do světa. Trvá to. Když se René dneska namíchne, vykřikuje, že se tím měl řídit častěji. Ale když je v pohodě, snaží se na to zapomenout. Někdy si to zahaluje šálou. To je boj mezi nenávistí a láskou, mezi dětstvím a dospělostí,“ popisuje svého hrdinu režisérka Helena Třeštíková.
Třeštíková vystudovala dokumentární režii na FAMU a od roku 1974 natočila více než padesát dokumentů. Soustředí se především na mezilidské vztahy a sociální problémy. Specializuje se na časosběrné dokumenty, kdy lidské osudy sleduje v delším časovém úseku. Patří mezi nejúspěšnější české dokumentaristy. Dvakrát vyhrála soutěž dokumentů na MFF Karlovy Vary (Sladké století, Mallory), Českého lva získala za film Katka, její filmy byly promítány na desítkách mezinárodních festivalů, největším úspěchem je Cena Evropské filmové akademie právě za první film o mladém recidivistovi René z roku 2008.
Producenty filmu René – Vězeň svobody jsou Kateřina Černá a Pavel Strnad ze společnosti Negativ a Alena Müllerová z České televize. Kameramanem David Cysař, střihačem Jakub Hejna, hudbu složil Tadeáš Věrčák. Distributorem v České republice je Aerofilms.