Už za dva týdny se skleníkem Fata Morgana opět rozletí krásní motýli. Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje 19. ročník oblíbené výstavy a tentokrát, jak už napovídá název Motýli, zaostřeno na detail, půjde o detaily motýlího těla. Výstava poodhalí tajemství stavby jejich křídel, ukáže, jak vypadají například oči, nohy nebo tykadla u housenek i dospělých jedinců. Do Prahy jako každoročně doputuje na 5500 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danaus plexippus) nebo Methona confusa – babočka s průsvitnými křídly. Součástí výstavy bude unikátní model nočního motýla Attacus atlas v nadživotní velikosti. Zájemci také mohou prostřednictvím kanálu YouTube botanické zahrady on-line sledovat proces líhnutí motýlů z kukly. Foyer skleníku Fata Morgana letos ozdobí výtvarné aranže a díla, které v rámci svých workshopů připravila Galerie hl. m. Prahy. Výstava Motýli, zaostřeno na detail se koná od 8. dubna do 22. května.
Otevírací doba
Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–19.00 Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00 Vinotéka sv. Kláry: po–ne 10.00–19.30 |
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. „Letošní výstava, která patří mezi naše nejúspěšnější akce, se uskuteční v tradičním jarním termínu a potrvá šest týdnů. V rámci ní se zaměříme na detaily motýlího těla a podíváme se na ně pěkně z blízka. Děti budou nadšené z nadživotního anatomického modelu největšího motýla na světě – martináče, latinsky Attacus atlas, který prý dostal své jméno podle obra Atlanta. Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí,“ zve na výstavu Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Nejkrásnější sbírka motýlů
Do trojské botanické zahrady postupně dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi a rovněž jedovatí motýli z rodu Heliconius.
Pro výstavu ve skleníku Fata Morgana byl ve spolupráci se sochařem MgA. Miroslavem Jakubčíkem vytvořen unikátní anatomický model nočního motýla Attacus atlas, který patří mezi největší motýly světa. Návštěvníci se s tímto motýlem setkají i na živo. Videokanál Botanické zahrady Praha bude po celou dobu výstavy nabízet živý stream. Nejprve mohou zájemci sledovat proces líhnutí motýlů, následně bude kamera umístěna u krmítek, na která se motýli stahují za potravou.
Na výstavu motýlů od 8. dubna do 22. května
Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 8. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno o Velikonočním pondělí – 18. dubna. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 22. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zájemci si rovněž na e-shopu nebo v prodejním stánku budou moci zakoupit pestrá trička s motýly, motýlí zápisníky nebo list Motýli do sběratelské edice Botanická v malíku.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz