V pátek převzala Zoo Praha od zhotovitele nový Pavilon goril a včera proběhla závěrečná kontrolní prohlídka stavby, na jejímž základě by měl být vydán kolaudační souhlas. Nyní již budou probíhat poslední úpravy a dokončovací práce a postupně se do pavilonu začnou stěhovat jeho obyvatelé. Návštěvníkům se otevře 28. září.
„Jako první se v květnu do nového pavilonu nastěhují kočkodani Brazzovi. Následovat je budou talapoini severní, osináci afričtí či kaloni plaví – a samozřejmě gorily,“ vypočítává ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich stěhování by mělo proběhnout v červnu. Kiburi a Nuru budou obývat prostor určený pro samčí skupinu, Richard se samicemi a nejmladším samcem Ajabuem budou žít v hlavní části pavilonu.“
Nový Pavilon goril je koncipován tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek cesty Kamerunem.
„Ještě před vchodem se ocitnou na červené africké půdě a děti se budou moci účastnit programů v Toulavém autobusu,“ popisuje ředitel Bobek. „Jde o autentické vozidlo, které mezi pralesy Dja a kamerunskou metropolí Yaoundé převezlo stovky školáků. Vnitřní prostory pavilonu mají ve své vstupní části evokovat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji pralesa. Tu reprezentuje školní třída, mimochodem rovněž vybavená autentickými lavicemi. V této stylizované vesnici bude i první expozice se zvířaty a za ní již začíná tropický deštný les.“
Umělé kmeny vymodelované výtvarníky teprve doplní množství živých rostlin a skrápění vodou zajistí příslušnou vlhkost. Prostorový zvuk smíchaný z autentických nahrávek pořízených v kamerunském pralese má pak věrohodnost této iluze ještě zesílit.
„Na tento prales navazuje prostor samčí skupiny goril,“ pokračuje Bobek, „avšak vyvrcholením prohlídky vnitřních prostor bude rozlehlá expozice rodinné skupiny, jíž budou dělat společnost guerézy pláštíkové. Následuje výstupní část pavilonu s prodejnou suvenýrů, která bude doplněna autentickými artefakty ze střední Afriky. Konečně venku přijdou návštěvníci k prostornému výběhu, kterému dominuje padlý kmen pralesního velikána. Přímo u návštěvnické vyhlídky je potůčkem napájená bažinka, kde si gorily snad přiměřeně užijí vodu podobně, jak jsem to vídal u volně žijících goril ve střední Africe.“
Pro návštěvníky je ve venkovních prostorách vybudováno hlediště a najdou tu různé zajímavosti, zejména pohled na stanoviště strážců biosférické rezervace Dja.
. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha