Už delší dobu se odhodláváte, že začnete nosit kontaktní čočky, ale pořád vás sužují různé obavy? Nevíte ani, kam si pro ně dojít, či případně, zda si je vůbec zvládnete nasadit a poté vyndat z očí? Připravili jsme malý manuál k seznámení s kontaktními čočkami. Uvidíte, že si jejich pohodlné nošení velmi oblíbíte.Chci kontaktní čočky, a co dál?
Špatně vidíte a nechcete nosit stále jen dioptrické brýle? Je čas na změnu. Abyste si mohli koupit kontaktní čočky, potřebujete, aby optometrista anebo oftalmolog změřil váš zrak a doporučil vám vhodné kontaktní čočky. “Každé oko je jiné, a tomu se musí přizpůsobit i výběr kontaktních čoček. To, co sedí vašemu známému, nemusí sedět vám. Některé oči jsou mnohem více citlivější, a tak je potřeba si nechat poradit, a poté zkoušet, co člověku sedí nejvíce,” sděluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí. Na první návštěvě dojde k přeměření zraku, poté pokud má optometrista čočky skladem, naučí vás, jak ji do oka nandat a vyndat. “Tento proces je pro mnohé náročný. Často se stává, že se člověk bojí oka dotknout anebo ještě nemá správný grif, který mu pomůže s nandáním i vyndáním kontaktní čočky. To všechno chce ale jen čas,” konstatuje Štěbetáková.
Náš tip: Najděte si proto optometristu nebo oftalmologa, který je trpělivý a chápavý. Dejte na doporučení známých a vyberte si profíka, který vám na začátku pomůže a vše trpělivě vysvětlí.
Kontaktní čočky na zkoušku
Jestliže začínáte zkoušet nošení kontaktních čoček, vyhraďte si na to dostatek času. Možná vám ranní hygiena v koupelně nikdy nezabrala víc než 20 minut, teď to může být až trojnásobek. Než se totiž naučíte nandávat kontaktní čočky, chvilku to potrvá. Když čočku vybalíte z plastového blistru, mějte suché a čisté ruce, zkontrolujte tvar čočky. Jestliže je čočka ve tvaru “misky” můžete si ji nasadit, pokud tvar připomíná spíše talíř s okrajem, musíte ji obrátit a pak ji teprve nasadit. Nejčastější nasazování vypadá následovně. Na ukazovák nasadit čočku a druhou rukou přidržet spodní víčko. Při pohledu do zrcadla se přiblížit čočkou k oku a až ve chvíli, kdy je prst s kontaktní čočkou nejblíže u oka, se podívat směrem nahoru.
Čočku přiložíme na bělmo, které je sice citlivé (jako kůže), ale nenutí nás mrknout (jako inervovaná rohovka). Ukazovák, který naaplikoval čočku, chytí horní víčko a spodní víčko můžete pomalu pouštěj společně s pohledem směrem dolů (popř. ještě do stran, nebo zakoulet očima). Čočka si tak najde svoji správnou pozici. Následně ukazovák pustí horní víčko a můžete mrknout, tím se vypustí vzduch mezi čočkou a okem. Pokud máte pocit pálení a řezání, je to pro prvonositele běžné. Vše by se mělo během pár minut srovnat. Pokud tento pocit přetrvává i po delší době (cca 15 minut), a ani vidění není moc ostré, tak je čočka přetočená, poškozená anebo není vhodná pro daného nositele. Ve vyšetřovně probíhá ještě kontrola vidění přes čočky a zda čočka sedí na oku správně. Následně každý doma zkouší jednotlivé čočky, a vidění i pocit v očích se může lišit od prvních okamžiků. Vše je o komunikaci s vyšetřujícím a popřípadě následnou úpravou parametrů. Tento proces se může někdy podařit napoprvé, jindy až po hodině. Ale nestresujte se, je to jen o cviku. Pokud můžete, nechte si zkoušení manipulace s čočkami až na víkend, kdy budete v klidu a nikam nebudete pospíchat. Váš optometrista by vám domů měl dát různé druhy kontaktních čoček, vy si vyzkoušíte, které vám sednou nejvíce.
Jednodenní, čtrnáctidenní anebo měsíční?
Celkově máme tři druhy kontaktních čoček, dle využívání a doby výměny. Měsíční, čtrnáctidenní a jednodenní. To, které si vyberete, se musí alespoň ze začátku odrážet na pohodlí vašich očí. Později můžete čočky různě kombinovat nebo vybírat dražší či levnější variantu. Jednodenní čočky si ráno nasadíte a večer je vyhodíte, neskladujete je v roztoku, ani jinak. A další ráno si otevřete blistr s novými. Pokud vám sedí čtrnáctidenní, tak večer před odlíčením si je vyndejte z očí a dejte do pouzdra s čistým roztokem. Nezapomeňte, že roztok v pouzdře se musí každý den měnit, nemůžete vkládat čočky vícekrát do stejného. Čočky v průměru vydrží po dobu dvou týdnů, poté by se měly vyhodit a otevřít nové. Výhodné jsou čočky i měsíční, kdy vám jedno balení kontaktních čoček vydrží až na celý měsíc, nemusí je ale mít rádo vaše oko. Tyto čočky nejsou tak tenké jako například jednodenní. Proto primárně za začátku se řiďte pocitem komfortu. “Na sport a dovolenou u moře určitě doporučuji jednodenní kontaktní čočky, nebudete se tak obávat, že vám čočka vypadne anebo ji ztratíte při koupání,“ doporučuje Štěbetáková.
Čočky anebo brýle vždy po ruce
Každý nositel kontaktních čoček by měl mít brýle či náhradní kontaktní čočky vždy při sobě. Může se totiž stát, že si čočku špatně nandáte a budete potřebovat novou, nebo tu aktuální vyčistit. Proto dbejte na to, abyste při ruce měli brýle či obal na kontaktní čočky spolu s roztokem. “V případě, že máte pocit, že vás oči pálí či “řežou” je lepší nechat oči odpočinout a nosit pár dní brýle. Pokud je to silnější bolest navštivte lékaře,” radí Štěbetáková. Jakmile si oči zvyknou na kontaktní čočky můžete vyzkoušet i ty s filtrem na modré světlo, anebo klidně barevné kontaktní čočky s dioptriemi.
Kam kontaktní čočky nosit a kam nikoliv
Nositelé kontaktních čoček by se měli vyvarovat saunování, koupání v bazénu, ale i třeba koupání v moři. A pokud už do vody s kontaktními čočkami jdete, určitě si vezměte i plavecké brýle. Jestliže jedete na dovolenou k moři vezměte si raději s sebou čočky jednodenní. Když vám jedna například uplave tak se nic nestane, a hlavně předejdete tvorbě bakterií. “Zároveň nedoporučuji s kontaktními čočkami spát, zejména s jednodenními. Někteří nositelé čoček čas od času s čočkami usnou, ať už z únavy nebo pohodlností. Pokud jste druhý případ, doporučím čočky na kontinuální nošení a především silikon-hydrogelové čočky s nejvyšší možnou propustností pro kyslík, aby nedošlo k otoku rohovky,” sděluje Štěbetáková. Pokud se líčíte, tak první ráno nasaďte kontaktní čočky a až pak se naličte. Večer naopak jako první vyndáte kontaktní čočky a až poté se odličujete.
Doporučení
Může se zdát, že nošení kontaktních čoček není levnou záležitostí. Není tomu tak v případě, pokud kontaktní čočky kupujete online. Velký výběr kontaktních čoček naleznete na www.alensa.cz. *Kontaktní čočky jsou zdravotnický prostředek určený pro korekci zraku.