Den po atentátu na Heydricha, tedy 28. května 1942 vznikla na území tehdejšího protektorátu masová organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. U zrodu této organizace stál ministr školství Emanuel Moravec a MUDr. František Teuner. Cílem Kuratoria bylo podchytit výchovu české mládeže a vytvořit z ní povolnou část obyvatelstva, která bude věrná ideálům nacismu a politice Hitlerovy říše.
Právě o tom uvede unikátní dokument ve čtvrtek 24. května ve 20:00 ČT2. Projekt vychází z produkční společnosti Rolling Média producenta Vítězslava Jandáka ml. pod režijním vedením Ondřeje Veverky.
„Jde o zcela mimořádný dokument, který je plný neuvěřitelných zjištění, včetně různých osobností, které v té době byli členy Kuratoria. Ono jim nic jiného nezbývalo, účast v nacistické organizaci byla bohužel pro dospívající mladíky povinná,“ říká producent Vítězslav Jandák ml.
Zřizovatelé si tehdy slibovali, že omezí možný neblahý vliv rodičů na své potomky. Do aktivit této mládežnické organizace se zapojila podstatná část českých dětí a dospívajících.
„S odstupem bezmála osmdesáti let se ti, kteří touto organizací prošli, vracejí ve vzpomínkách do časů, kdy se o jejich převýchovu starali lektoři Kuratoria a jejich nacističtí poradci. Pokládáme tím divákovi znepokojující otázku: Byli jsme tenkrát vlastenci, anebo zrádci? ,“ podotkl režisér Ondřej Veverka.
Převýchova probíhala prostřednictvím sportovních aktivit. Za tímto účelem mnoho členů předválečných sportovních a gymnastických organizací, například český Sokol nebo Junák.
Zajímavostí je, že v Kuratoriu začínal svou sportovní kariéru slavný československý atlet Emil Zátopek nebo jeden významný český herec, jehož jméno odhalí právě televizní dokument. S koncem války se činnost Kuratoria v dubnu 1945 rozpadla.