Vana, nebo sprchový kout? Toť odvěké dilema při zařizování koupelny. V obecném povědomí je usazena představa, že vana je luxusnější a pohodlnější. A sprchování ve sprchovém koutě je varianta pro ty, kteří si vanu nemohou dovolit. Ale je to opravdu tak?
Není to pravda. Ač při sprchování musíme stát, nikde není psáno, že u toho nemůžeme relaxovat. Pohodlí lze navíc definovat mnoha způsoby. Pro seniory je například vstup a výstup z vany velmi nepohodlný, to raději v klidu odbaví svou osobní hygienu vestoje ve sprchovém koutě. Také úspora času je svým způsobem známkou pohodlí. U vany musíte trpělivě čekat, než se horká koupel připraví. Za tu dobu stihnete vydatnou sprchu, vklouznout do županu a být na pohovce u televize právě včas, než začne váš oblíbený večerní program.
Pořízení vany je sice obecně nákladnější investicí, ale i zde jsou výjimky potvrzující pravidlo. K dostání jsou například moderní hydromasážní panely. Stojí až desetitisíce korun, ale sprchování s nimi je zážitek srovnatelný s pobytem ve wellness centru.
Dnes ale nebude řeč o nich, ale o základu sprchy jako takové: o sprchové vaničce.
Nejde o jediné možné řešení prostoru pro sprchování. Čím dál více se prosazuje varianta sprchových koutů položených přímo na dlažbu. Od zbytku koupelny jsou odděleny zástěnou, obklady nebo zdivem. Odtok zajišťuje praktický odtokový žlab. Sprchovat se dá koneckonců i v samotné vaně, když je doplněna o sprchovou zástěnu. Nejoblíbenější možností ale nadále zůstává sprchový kout, kde je coby nášlapná plocha použita vanička. O výběru sprchové vaničky pojednává náš dnešní článek.
Rozměry sprchové vaničky
Prvním kritériem je plocha. Nejčastěji se zákazníci při výběru řídí pravidlem „čím menší, tím lepší“. Menší sprchová vanička a tím i užší sprchový kout vede k úspoře místa v koupelně. Oblíbenou variantou je pak čtvercová sprchová vanička s rozměry 80 × 80 cm, dají se najít i modely 70 × 70 cm. Takto velkou vaničku bychom ale doporučili jen osobám s hodně štíhlou postavou.
Pokud vám to prostor koupelny jen trochu dovoluje, sáhněte po vaničce větší. Více prostoru pro sprchování má jen samé výhody. Do sprchového koutu umístíte také poličku, případně sklopné sedátko. Pokud volíte klasickou nástěnnou sprchovou baterii, nehrozí typické úrazy (modřiny, když o baterii narazíte břichem, paží nebo dokonce hlavou při prudkém vstávání).
Lze pořídit sprchové vaničky s rozměry 1 500 x 1 500 mm a více. V koutě je pak dost místa i pro osobu na invalidním vozíku. Tento prostor ocení také manželské páry, které se rády sprchují spolu.
Tvar sprchové vaničky
V předešlé kapitole jsme jako příklady uváděli výhradně sprchové vaničky čtvercové. Nejde ale o jediný možný tvar. Ve větších koupelnách najdou uplatnění vaničky obdélníkové, naopak v menší místnosti je doporučovanou volbou vanička čtvrtkruhová, která se umístí do rohu. Koupelny vypadají různě, někdy uživatel nemá na výběr a musí sáhnout po asymetrické vaničce. Může mít tvar půlkruhu, pětiúhelníku či dokonce lichoběžníku.
Hloubka
Hloubka je parametr, který je u sprchových vaniček velmi variabilní. K dostání jsou výrobky s hloubkou od 15 do 300 mm. Ploché sprchové vaničky jsou elegantní a snadno na ně vjedou osoby na vozíku. Vyšší hloubka zase má tu výhodu, že získáváte výhody vany a sprchy v jednom. Ve vaničce o hloubce 300 mm vykoupete vaše dítě, případně vašeho pejska nebo kočku.
Hmotnost a nosnost
Čím lehčí vanička, tím lehčí je její montáž. Hmotnost pochopitelně nejvíce záleží na rozměrech sprchové vaničky a také na materiálu. O něm bude řeč v příštím odstavci. Krátce se ale ještě zastavme u nosnosti. Většina sprchových vaniček garantuje nosnost až 200 kg, takže většině lidem perfektně poslouží. Pokud hledáte odolnější vaničku, například pro osobu na vozíku, pak raději zvolte vaničku mramorovou než akrylátovou nebo plechovou.
Materiál
Vlastnosti materiálů sprchových vaniček si probereme pěkně popořadě.
Akrylát – snadno se udržuje, je příjemný pro nohy. K jeho popularitě přispívá i příznivá cena.
Aktuálně je nejčastější variantou litý akrylát, který se pyšní polyuretanovým vyztužením. To zvyšuje pevnost vaničky. Také zvukové a tepelné izolační vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Nevýhodou je menší odolnost vůči hrubým čisticím prostředkům, například pastám a pískům. Ty hladký povrch vaničky narušují. Je dobré si pohlídat při výběru tloušťku akrylátové vrstvy. 4 až 5 mm vrstvy značí výrobek levné značky, seriózní výrobci přicházejí s vaničkou o dvojnásobné tloušťce.
Litý mramor – název je tak trochu zavádějící, mnoho lidí si pod ním představí přírodní kámen známý pro svou pevnost a lesk. Litý mramor je ale obchodní název materiálu, který se skládá ze směsi mletého dolomitu a polyesterové pryskyřice. Neznamená to ale, že je litý mramor nekvalitní. Právě naopak. Má dokonale hladký povrch, výborné izolační vlastnosti a je teplý a příjemný na dotek. Odolává opotřebení i poškrábání.
Keramika – kdo trvá na přírodním materiálu, ten může zvolit keramiku. Slouží lidstvu po tisíciletí, všichni známe její vlastnosti. Je snadno udržovatelná a odolná vůči poškrábání. Keramická vanička má stálý tvar, je tuhá a robustní. Pořizovací cena ale je vyšší.
Smaltovaná ocel – jsou z ní vyráběny celé vany, proto se nepřekvapivě tento materiál prosazuje i v oblasti sprchových vaniček. Smaltovaná ocel odolává mechanickému i chemickému poškození. Vanička z tohoto materiálu je barevně stálá a hladká. Někdy až moc – je dobré zvolit výrobek s protiskluzovou variantou. Na dotek je chladná, ve studené zimě zažijí vaše nohy komfort až ve chvíli, kdy se vanička zahřeje pod tekoucí horkou vodou.
Design
Rozdílnost vzhledu vaničky zdaleka není omezena jen jejím tvarem. Výrobci na své výrobky přidávají elegantní vzory. A barva nemusí být jen tradiční bílá. Prosazují se zajímavé odstíny, jako jsou smetanová nebo šedá. Čím dál vyšší popularitě se těší barva, v níž dnes můžete pořídit i umyvadlo, toaletu nebo pračku – černá.
Možnosti provedení
Protiskluzná úprava snižuje riziko úrazů. Nejčastější variantou je Antislip, speciální povlak, který se nanáší po glazování a pak se vypaluje.
Roli protihlukové izolace spolehlivě zastane speciální izolační páska. Zajišťuje napojení vaničky na zeď nebo na podlahu. Snižuje přenos zvuku, a přitom také vyrovnává nerovnosti podkladu.
Instalace v úrovni podlahy je speciální variantou, kdy vanička stojí na montážním rámu zapuštěném do připraveného otvoru v podlaze. Takto zapuštěná vanička je bezbariérová a přináší snazší údržbu. Celkové provedení je ale velmi náročné. Ne každý má prostor koupelny připravený na to, aby takovouto instalaci provedl. Staré panelákové byty samozřejmě tuto možnost nepřipouštějí.