Osm koncertů klasické hudby s balkánským vlivem. Lednicko-valtický hudební festival připravil svou sedmou dramaturgii postavenou na historickém odkazu moravských Charvátů, jež na území jižní Moravy v minulosti žili. Už za deset dní, od 24. září do 8. října 2022, proto festival nabídne především tvorbu balkánských skladatelů.
„Každým rokem hledáme historické momenty spjaté s Lednicko-valtickým areálem a příběh moravských Charvátů patří neodmyslitelně k naší minulosti,“ představuje letošní program ředitel festivalu Jiří Partyka. „Chceme připomenout příběh chorvatské skladatelky Dory Pejačević, jejíž hudba je posluchačům téměř neznámá. Pro chorvatský národ je tato žena stejně významná jako pro Čechy Antonín Dvořák“ reaguje Partyka.
Festival zarámují dva symfonické večery – zahajovacího v sobotu 24. září se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a závěr obstará v sobotu 8. října Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.
V průběhu celého festivalu návštěvníci u nás poprvé uslyší skutečné hvězdy z Chorvatska, Srbska či Slovinska; během prvního symfonického večera zahraje talentovaný houslista a koncertní mistr Vídeňského symfonického orchestru Dalibor Karvay, který hrál před králem Karlem III. na hradě Windsor spolu s Mstislavem Rostropovičem. Hudebním kolegou mu bude violoncellista Vid Veljak, jenž vede sekci violoncellistů v Dubrovnickém symfonickém orchestru.
Na závěrečném koncertu se představí světově proslulý barytonista z newyorské Opery David Bizic, ceněný pro role v Mozartových operách, z nichž k jeho pravidelnému repertoáru patří postavy Dona Giovanniho, Leporella, Figara či Guglielma. Společně s ním vystoupí i fenomenální sopranistka s „jedinečnou všestranností a divadelními schopnostmi“ Nika Gorič. Dále se představí Josipa Bainac a soubor Ensemble Illyrica. S nimi i samostatně vystoupí domácí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, chorvatský houslista a člen Vídeňské filharmonie Luka Ljubas nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane. „Propojujeme nejen minulost v podobě skladatelů, ale i současnost spojením našich i zahraničních hudebníků. Obzvlášť v dnešní době je důraz na pestrost a národní hrdost důležitá,“ doplňuje Partyka.
Příjemný hudební zážitek umocní prostory zámku v Lednici, ve Valticích a v Mikulově nebo třeba Dianin chrám Rendez-vous. Poprvé se hudbě a návštěvníkům festivalu otevře i Zámeček Pohansko. Zde si nechal polní maršál Jan I. Josef z Lichtenštejna v letech 1810–1812 vystavět podle plánů architekta a knížecího stavebního ředitele Josefa Hardtmutha stejnojmenný lovecký zámeček. Nová kratochvilná stavba navíc nahradila dřívější gloriet a sám kníže v červnu 1811 staveniště osobně navštívil. Kruhové reliéfy pod římsou prvního patra obsahují motivy související s mytologickými příběhy o římské panenské bohyni lovu Dianě a její rodině.
Předzvěstí letošního ročníku byl na konci srpna tzv. Jugoprolog, tedy přehlídka balkánské dechové hudby. V Hlohovci a Charvátské Nové Vsi příchozí roztančily kapely z Čech, Srbska a Bosny a Hercegoviny.
Partneři festivalu
Festival je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice, Břeclav a Mikulov.
Generálním partnerem festivalu se pošesté stala společnost ZFP akademie a.s. Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS s.r.o., ALBAForm Inc., Alca s.r.o., MND a.s. a Domoplan a.s.
Kompletní seznam partnerů je na www.lvhf.cz/partneri.