Těsně před pětapadesátým výročím první premiéry Divadla Járy Cimrmana dokončil štáb režiséra Patrika Ulricha natáčení nového cestopisu. Průvodcem šestidílné série „Stopy Járy Cimrmana“ je herec Miroslav Táborský. Ten se s kamerou a slavnými cimrmanology podívá nejen do památníku filmového Liptákova, ale i na nejnižší rozhlednu na světě či k nedokončené autosoše nikdy nežijícího českého velikána.
„Dokumentárních filmů o objevitelích Cimrmana i o Járovi samotném bylo v České televizi natočeno několik. Vždy se ovšem jednalo víceméně o herecké portréty. Žádný dokumentarista ale doteď nevěnoval pozornost místům, která jsou s Járou Cimrmanem přímo spojena. Jako například Vestec u Sobotky, Tanvald, Nouzov u Semil, Pohoří u Dobrušky. Všude tam průvodce minisérie v každém díle potká jednoho, či dvojici cimrmanologů. Ti si k dané lokaci připraví referát v duchu seminářů, které diváci znají z jejich divadelního repertoáru,“ přibližuje nový cyklus Stopy Járy Cimrmana jeho kreativní producentka Lenka Poláková.
Čtyři epizody ze šesti budou geograficky tematické. Pojizeřím bude procházet Zdeněk Svěrák, jižní Čechy ukáže Petr Brukner, Moravu společně Petr Reindinger a Ondřej Vetchý a nejmladší člen souboru Vojtěch Kotek a všichni spoluzakladatelé Divadla Járy Cimrmana se zastaví v Praze. Zbylé dva díly minisérie tvůrci věnují rozhlednám, sochám, muzeím a památníkům. „Žádné nové lokality jsme pro seriál nemuseli vymýšlet. Opravdu jsme byli sami překvapeni, kolik míst spojených s Cimrmanem existuje. Teď už naopak víme, že by série mohla klidně mít i více dílů,“ dodává Lenka Poláková.
Pro režiséra Patrika Ulricha jde o návrat k Cimrmanům. V loňském roce měl na festivalu Zlatá Praha a následně i ve vysílání České televize premiéru jeho dokument Štace Miloně Čepelky. „Během natáčení jsem se ho zeptal, co se za více než padesát let v Divadle Járy Cimrmana nejzásadněji změnilo. A pan Čepelka mi odpověděl, že největším nezvykem je pro soubor absence radosti z věcí budoucích. Třeba ze zkoušení nových her, z dalších premiér. Uvědomil si, že takovou situaci jejich divadlo nezažilo. A tak jsem přišel s nápadem na polohraný cestopis Stopy Járy Cimrmana. Herce to nadchlo a třeba Zdeněk Svěrák se dokonce podílel na scénářích,“ popisuje vznik minisérie její režisér Patrik Ulrich.
Výročí první premiéry Divadla Járy Cimrmana, kterou soubor odehrál 4. října 1967 v Malostranské besedě v Praze, už dnes večer oslaví ČT art záznamem hry Akt. Cyklus Stopy Járy Cimrmana se v programu České televize objeví příští rok.