Předpovídání jara s pomocí svišťů má velkou tradici zejména v Severní Americe. Nejznámější svišť Phil v městě Punxsutawney dokonce na Hromnice podle tamních tradic oznamuje délku zimy. Samec sviště lesního v Zoo Praha si podle chovatelů dal letos pořádně na čas a poprvé ho po zimním spánku ve venkovní expozici viděli až včera ráno.
„Na podzim se svišti intenzivně vykrmují, jejich tělesná hmotnost naroste oproti létu i o polovinu,“ popisuje podzimní přípravu svišťů na zimní období kurátor savců Pavel Brandl. „V říjnu jsou obvykle připraveni na zimování a ukládají se k hibernaci, ta trvá do začátku března. Obvykle se probudí v prvních březnových dnech, výjimečně i na konci února. Letos už to bylo opravdu i na našeho samce dlouhé.“
V průběhu zimního období spí hlubokým spánkem, při kterém se jim zpomalí metabolismus, klesne tělesná teplota a zpomalí srdeční tep. Na jaře se probouzejí, až když se teploty zvýší a trvale ustálí na vyšších hodnotách. Svišti se v průběhu zimy neprobouzejí a zůstávají v norách, které si sami ve svém výběhu vyhrabou. V prvních dnech po probuzení se obvykle nad zemí zdržují jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást se.
Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha