V Zoo Praha se vylíhlo mládě tučňáka Humboldtova. Jeho odchov probíhá přímo v expozici v Pavilonu tučňáků, přirozeně v hnízdě rodičů. Malý tučňák přišel na svět po 41 dnech dlouhé inkubaci a stal se v pořadí 135. mládětem tohoto druhu v historii pražské zoo.
„Rodiči mláděte jsou patnáctiletý samec Dvojtečka původem ze zoo v německém Mannheimu a tříletá samice z pražského odchovu, které se přezdívá paní Dvojtečková. Tučňáci totiž tvoří trvalé páry,“ vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl. Podle něj se zmínění rodiče o svého potomka vzorně starají a oba ho krmí natrávenou kaší z mořských ryb. „I přes vzornou péči je nutné mládě pravidelně prohlížet a vážit. Při vylíhnutí mělo hmotnost 80 gramů, pátý den již 138 gramů a vůbec vypadá houževnatě,“ dodává.
Pravidelné vážení mláděte tučňáka je nezbytné, aby mohli chovatelé kontrolovat jeho zdravotní stav. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha
Pohlaví mláděte zatím není známo, chovatelé ho budou zjišťovat zhruba za dva měsíce. V té době by se malý tučňák mohl poprvé odvážit i do vody. Další více než rok bude mít šedé zbarvení typické pro mladé jedince, než přepeří do černobílého šatu dospělců.
Zoo Praha chová tučňáky Humboldtovy od začátku 60. let 20. století a patří k jejich úspěšným evropským chovatelům. Aktuálně mohou lidé pozorovat v Pavilonu tučňáků v dolní části zoo 29člennou skupinu. Návštěvníci se o nich mohou dozvědět více při jejich komentovaném krmení vždy v sobotu a neděli od 11 hodin.
Nyní pokrývá tělo mláděte šedé prachové peří a jeho váha nepřesahuje ani 200 gramů. V dospělosti nabude černobílého „fraku“ dospělců a dosáhne až hmotnosti 6 kg. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha
V Červeném seznamu IUCN je tučňák Humboldtův řazen do kategorie zranitelných druhů. Za jeho největší hrozbu je považován nadměrný průmyslový rybolov. Obývá jižní polokouli, ale svým areálem zasahuje až k rovníku – oproti jiným druhům hnízdí v tropickém pásmu na pobřeží Jižní Ameriky, kde teplota dosahuje i 30 °C.