Podle čeho vybírat sekačku na trávu?
Při výběru sekačky je v první řadě důležité držet se doporučení výrobce. Je-li tedy sekačka určena k sečení plochy do 600 m2, neznamená to, že si neporadí i s větším pozemkem, ovšem práce bude kvůli omezenému výkonu a pracovnímu záběru nože trvat déle a často se budete zdržovat s vysypáváním malého koše. Rovněž je vhodné vzít v úvahu předpokládanou pravidelnost sečení. Předpokládáme-li, že čas od času tráva mírně přeroste, je vhodné volit sekačku s centrálním nastavením výšky, kdy snadno na nejvyšší polohu posečete horní třetinu trávníku a za jeden až dva dny trávu zakrátíte dalším sečením na požadovanou výšku. Nejenže máte jistotu, že sekačka takovýto způsob sečení zvládne, ale zároveň tím ochráníte trávník před šokem, který by jinak utrpěl odseknutím nepřiměřené délky listů a rychlým odhalením své spodní části slunečnímu záření. Podle předpokládaného způsobu sečení je také důležité vybírat další funkce sekačky, jako je mulčování, boční výhoz, nastavení rychlosti pojezdu atd. Je třeba si uvědomit, že tyto funkce není možné k sekačce dodatečně doplnit; pokud vám začnou chybět, vždy to znamená zakoupení nové sekačky.
Vybíráme mezi elektrickou a akumulátorovou sekačkou. Podle čeho se rozhodnout?
U akumulátorové sekačky je vhodné se předem ujistit, zda je dodávána včetně akumulátoru v ceně a případně si ověřit i možnost zakoupení náhradních akumulátorů. Důležité je rovněž vědět, jak velkou plochu je možné posekat na jedno nabití. Externí nabíječka akumulátoru je výhodnější. Pořídíte-li si druhý akumulátor, můžete jej na externí nabíječce nabíjet a mezitím sekat s prvním akumulátorem. Sekačky s integrovanou nabíječkou v průběhu nabíjení používat nelze.
U elektrické sekačky je naopak důležité mít dobře dostupný zdroj energie a pořídit si i dostatečně dlouhý připojovací kabel. Nedoporučuji používat několik napojených prodlužovacích kabelů. Pokud tedy nedosáhne jediný maximálně 50 m dlouhý kabel po celém pozemku, raději na elektrickou sekačku rovnou zapomeňte. Jestliže je kabel na cívce, je nutné jej před sečením celý odvinout – namotaný kabel totiž kvůli indukci zbytečně zvyšuje příkon a může vyhazovat jistič. Elektrická sekačka je sice tichá, prakticky bezúdržbová, daní za to je ovšem nutnost tahat za sebou těžký a dlouhý kabel. Máte-li na pozemku okrasné záhony, keře, stromy a další překážky, může být volba správné trasy těžkým hlavolamem. Pokud přetáhnete omylem kabel přes záhon s čerstvě rozkvetlými tulipány, jistě manželce radost neuděláte. Zároveň je i neustále přítomné riziko přeseknutí kabelu.
Vyžaduje sekačka údržbu? Jakou a jak často?
Rotační sekačka je stroj, který stejně jako například automobil, potřebuje pravidelnou údržbu. Vzhledem k vysokým nárokům, které sekačka musí splňovat po celou sezónu řadu let, je třeba vyvarovat se nevhodnému způsobu použití, zamezit nárazům nože na tuhé předměty a věnovat i nějaký čas k provedení alespoň nejnutnější údržby. Základem by mělo být řádné vyčištění sekačky po každém sečení, nejen plastového krytu, ale také nožů a sběrného koše. Pravidelně kontrolujte nůž a udržujte jej ostrý. Tupý nůž sekačku nadměrně zatěžuje a poškozuje trávník. U motorové sekačky alespoň jedenkrát ročně vyměňte olej. Pozornost si zaslouží také vzduchový filtr a zapalovací svíčky. Pokud se na údržbu sekačky sami necítíte, svěřte ji před zahájením sezóny servisu.